Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Malá severská krajina Estónsko, ktorá má len 1,4 milióna obyvateľov sa môže popýšiť statusom, že ide o jednu z najviac progresívnych krajín čo sa týka nasadzovania technológií do bežného života a fungovania štátu. Už roky im bez problémov fungujú elektronické voľby, ktoré sú na Slovensku len hudbou budúcnosti. No to je len začiatok.

Ako informoval portál Futurism, estónske Ministerstvo spravodlivosti požiadalo hlavného dátového referenta krajiny, aby navrhol robotického sudcu, ktorý bude založený na umelej inteligencii. Takýto sudca by mal rozhodovať o drobných finančných sporoch a hlavne by mal rozhodovať o doposiaľ nevybavených súdnych sporoch, ktoré už dlho čakajú na rozsudok.

Inšpirácia aj pre ostatné krajiny

Aj keď o súdnych sporoch bude rozhodovať stroj, stále k rozsudku môže pristúpiť aj reálny sudca, ktorý ho môže potvrdiť, prípadne vyvrátiť. Očakáva sa však, že rozsudky budú spravodlivejšie, nakoľko pri rozhodovaní nebudú prítomné žiadne emócie a umelá inteligencia dokáže byť skutočne nestranná a bude sa jasne držať všetkých faktov a dôkazov. Vychádzať bude z analýzy všetkých relevantných informácií, ktoré budú doložené k prípadu.

Výrazne sa tiež aj zrýchli samotný proces. Pre porovnanie, na Slovensku je priemerná dĺžka súdneho konania rádovo v mesiacoch, pričom sa táto doba každým rokom zvyšuje (výnimku tvoria len trestné spory, kde dochádza k poklesu a momentálne je priemerná dĺžka jednania na úrovni 4,6 mesiaca – rok 2017).

robotický sudca v estónsku
TechENT/Twitter

Ruka v ruke s tým, ako rýchlo sa dokáže vyriešiť súdny spor sa výrazne zvyšuje aj počet vyriešených prípadov. V súčasnosti sú nie len v Estónsku, ale takmer v každej krajine stovky, ba až tisícky prípadov, ktoré čakajú na rozsudok mesiace až roky. Umelá inteligencia by v tomto smere mohla výrazne pomôcť, no až čas ukáže, ako je tento spôsob spoľahlivý a efektívny. Ak by tento pilotný projekt v Estónsku uspel, mohlo by to byť skvelou inšpiráciou aj pre ostatné krajiny, ktoré sa trápia s hromadou žalôb na stole. Nesporným faktom je aj výrazná úspora verejných peňazí.

AI je budúcnosťou

Umelú inteligenciu čoraz viac stretávame v rôznych obdobách, či už je to v smartfónoch, autách, alebo aj v bežných domácich spotrebičoch. Jej výhody sú nesporné a pre používateľov je AI vo veľkej miere užitočnou pomôckou. Jej aplikácia do rôznych štátnych štruktúr preto nemusí byť zlým nápadom.

Znova je tu ako príklad Estónsko, kde AI pomocou satelitných snímok a špeciálnym algoritmom analyzuje fotografie, aby sa zistilo, či poľnohospodárske dotácie sa využívajú tak ako majú. Takýto systém by zaručene potešil aj farmárov na východe Slovenska. 

DoNotPay

Určitým spôsobom sa AI využíva aj v Londýne, New Yorku a množstve ďalších metropol, kde špeciálne vytvorený Chatbot dokázal zvrátiť viac ako 160 000 pokút za parkovanie. Všetko sa pritom rieši len prostredníctvom stránky DoNotPay, prípadne cez mobilnú aplikáciu a ide o veľmi rýchly a efektívny spôsob riešenie týchto sporov. Je teda jasné, že umelá inteligencia má svoje pevné miesto v budúcom vývoji nielen elektroniky, ale aj v bežnom fungovaní ľudí, čo rozhodne berieme ako pozitívny krok pre ľudstvo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú