Spoločnosť Google čelí v susednej krajine žalobe, ktorú na ňu podal tamojší Seznam. Český portál mal totiž v uplynulých rokoch doplácať na dominantné postavenie giganta a nekalé praktiky. Seznam mal kvôli tomu prísť o množstvo financií. Problém sa teraz rozhodol riešiť súdnou cestou, od Googlu požaduje odškodnenie vo výške 9 miliárd Kč, informuje Živě.cz.

Spory s týmto technologickým gigantom v oblasti monopolného postavenia neutíchajú. Google doteraz čelil viacerým obvineniam a vyšetrovaniu v mnohých krajinách.

Sťažnosti sa týkajú práve jeho dominantného postavenia na trhu, kde je najväčším hráčom hneď v niekoľkých oblastiach. Platí to aj pri internetových vyhľadávačoch, kde je Google Search svetovou jednotou už celé roky.

Svojim postavením tak mohol uškodiť menším vyhľadávačom, ktoré prichádzali o nemalé financie. Používatelia Android smartfónov sa s touto situáciou mohli stretávať napríklad pri kúpe nového modelu.

Aktualizácia 18. júna 2021:

Podľa správy ČTK zvýšil český Seznam požiadavky na náhradu škody zo strany Google na ešte vyššiu sumu, než akú požadoval doteraz. V pripravovanom súdnom spore proti spoločnosti Alphabet/Google tak český portál žiada miesto pôvodného odškodného o celú miliardu viac. Ešte vlani Seznam požadoval odškodné vo výške 9,07 miliardy českých korún, teraz svoju požiadavku zvýšil o rovnú 1 miliardu.

České zastúpenie spoločnosti Google sa k prípadu odmietlo vyjadriť. Predseda predstavenstva portálu Seznam, Pavel Zima, však pre ČTK povedal, že pôvodné nápravné nariadenia nemali taký vplyv na vyrovnanie trhu.

Pripomeňme, že Google bol neraz uznaný z porušovania hospodárskej súťaže a obvinený zo zneužívania dominantného postavenia na trhu, čo sa týka práve aj jeho známeho vyhľadávača. Zdá sa teda, že predžalobná výzva zo strany Seznamu nezabrala a proti Google sa chystá bojovať na súde, kde už bude požadovať omnoho vyššie odškodné ako doteraz.

Pôvodný článok z decembra 2020:

Seznam chce odškodnenie. Google plánuje žalovať o miliardy

Google totiž s obľubou presadzoval v nových Androidoch primárne svoj vlastný vyhľadávač a konkurencii veľa pozornosti nevenoval. To sa ale zmenilo po rozhodnutí Európskej komisie, ktorá ešte vlani nariadila, aby mali používatelia Android smartfónov na výber, ktorý vyhľadávač budú prednostne používať. Preto sa pri prvotnom nastavení nového modelu objaví výber niekoľkých vyhľadávačov.

Riešenie tohto jedného z množstva problémov však prišlo až po dlhých rokoch, kedy boli ostatné vyhľadávače kvôli dominancii Googlu “utlačované” a v pozadí. Podobne to vníma aj český Seznam, ktorý mal od roku 2011 do roku 2018 utrpieť vážne ekonomické straty kvôli monopolu Googlu. Škoda sa podľa spoločnosti vyšplhala na vyše 9 miliárd českých korún, ktoré teraz požaduje od amerického rivala v novej žalobe.

Seznam sa pri obvinení chytá najmä rozhodnutia EK z roku 2018, podľa ktorého sa mal Google dopustiť porušenia predpisov EÚ na ochranu hospodárskej súťaže.

Ide najmä o nedovolené podmieňovanie prístupu k aplikačnému obchodu Google Play využívaním vyhľadávacích produktov Google na mobilných zariadeniach, ďalej o stimuly Googlu voči výrobcom týchto zariadení na predinštalovanie vlastných aplikácií na úrok konkurentov a v neposlednom rade o bránenie vo vývoji a distribúcii konkurenčných operačných systémov Android.

Google vytvoril sofistikovaný systém prekážok, skrz ktoré roky bránil Seznamu vo vstupe na trhu a činil tak v rozpore s právom EÚ,“ objasnil v tlačovej správe dôvody zástupca Seznamu.cz, Michal Feix zo spoločnosti Chronos Consulting.

Celková čiastka, ktorú Seznam.cz požaduje, činí 9,072 miliárd českých korún. Spoločnosť mala Googlu poslať predžalobnú výzvu, podľa ktorej má žalovaná strana zaplatiť odškodnenie do 30 dní, pokiaľ nedôjde k zaplateniu, Seznam sa obráti na súd.

Google čelí vážnym problémom z mnohých strán

Podobný problém v tomto roku riešil aj populárny vyhľadávač cien Heureka, ktorý Google obvinil, že pri vyhľadávaní uprednostňoval svoj vlastný nástroj Google Nákupy. V tomto prípade poškodená spoločnosť žiadala od giganta odškodné za obdobie od roku 2013 do 2017, pričom celková výška odškodného činí 15,7 miliónov eur.

Zobraziť celú galériu (1)
Heureka / Pixabay (úprava redakcie)

Americká spoločnosť tak kvôli svojmu postaveniu na trhu čelí mnohým vážnym obvineniam aj v oblasti reklamy, kde je jednou z najväčších na svete.

V tomto smere začal pred niekoľkými týždňami vyšetrovanie aj taliansky protimonopolný úrad, ktorý Google podozrieva zo zneužívania monopolu aj pri reklame. V minulosti pritom firma čelila vyšetrovaniu aj vo Francúzsku, kde nakoniec protimonopolný úrad rozhodol o udelení pokuty vo výške až 150 miliónov eur.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP