Spoločnosť Heureka Group, ktorá prevádzkuje populárny cenový porovnávač Heureka podala žalobu na americký Google. Česká firma tvrdí, že Google pri vyhľadávaní stále uprednostňuje vlastný porovnávač Google Nákupy. O téme prvý informoval denník E15.cz.

Česká firma žiada obrovskú sumu za náhradu ušlého zisku

Česká Heureka Group, pod ktorou funguje aj populárny cenový porovnávač Heureka na Slovensku, podala na súde v Prahe žalobu na Google. Spoločnosť tvrdí, že internetový gigant zneužíva svoje dominantné postavenie na trhu a vo výsledkoch vyhľadávania stále uprednostňuje vlastný porovnávač Google Nákupy.

Zobraziť celú galériu (5)
Heureka / Pixabay (úprava redakcie)

Heureka tak požaduje od Googlu celkovú sumu 15,7 miliónov € za ušlý zisk od roku 2013 do roku 2017, kedy americký gigant prinútila Európska komisia spolu s pokutou 2,42 miliardy € priniesť nápravné opatrenia po tom, čo pri vyhľadávacích dopytoch na tovar nad výsledkami zobrazoval box s platenými odkazmi na produkty cez Google Nákupy. Google sa však proti pokute odvolal a v súčasnosti je predmetom súdneho konania.

„Vieme, že na reálne správanie Googlu budeme mať len malý vplyv. Napriek tomu chceme využiť túto cestu a skrz žalobu sa vymedziť proti správaniu Googlu. Rovnaký krok zvolilo aj sedem ďalších európskych cenových porovnávačov.“, uviedol generálny riaditeľ Heureka Group Tomáš Braverman.

Žalobu podali aj iné zahraničné porovnávače

Americký gigant sa podľa Heureky upravovaním vyhľadávacích výsledkov dostáva do rozporu s pravidlami hospodárskej súťaže a zákazníkom tak sťažuje prístup k rýchlemu hodnoteniu kvality e-shopov, spôsobom dostupnej dopravy vybraného tovaru alebo možností platby.

Zobraziť celú galériu (5)
Heureka patrí medzi obľúbené porovnávače cien aj na Slovensku / Zdroj: Screenshot / Heureka

Google svoj monopol už v minulosti viackrát zneužil, napríklad propagáciou vlastného vyhľadávača v smartfónoch s Androidom.

Obdobnú žalobu podali z rovnakých dôvodov ako Heureka vo svojich krajinách aj cenové porovnávače Found, Kelkoo a Connexity z Veľkej Británie, Idealo v Nemecku alebo francúzske LeGuide. Heureka pôsobí okrem Česka ešte na ďalších ôsmich európskych trhoch vrátane Slovenska.

Google problém svojsky vyriešil, opatrenia však nie sú dostatočné

Internetový gigant na aktuálnu žalobu priamo nereagoval. Hovorkyňa českého zastúpenia spoločnosti Alžbeta Houzarová len odkázala na príspevky spoločnosti na svojom blogu z roku 2017 a 2019, kde Google reagoval na skoršie kroky Európskej komisie a spustil program Comparison Shopping Partner.

Vďaka nemu sa v boxe ponuky vyhľadávaného produktu zobrazuje aj odkaz na konkrétny porovnávač, z ktorého cena pochádza. Porovnávač Google Nákupy tak v tomto prípade nie je podľa spoločnost upredňostňovaný pred inými porovnávačmi. Heureka však tieto opatrenia považuje za nedostatočné.

„V tomto programe sú zobrazené iba jednotlivé ponuky bez možnosti porovnania s konkurenciou na základe kritérií, ktoré sú pre zákazníka dôležité. Okamžité porovnanie viacerých ponúk zákazník nájde až pri prekliknutí na stránku konkrétneho porovnávača.“, doplnila pre CzechCrunch hovorkyňa Heureky Adela Berková.

Braverman sa tiež v rozhovore pre portál Lupa.cz vyjadril, že miera preklikov cez vyhľadávanie z Googlu na samotný porovnávač je mizivé 1 % a keďže vedie preklik priamo do e-shopu, Heureka z toho nemá takmer nič.

Zobraziť celú galériu (5)
V boxe ponuky vyhľadávaného produktu zobrazuje Google aj odkaz na konkrétny porovnávač, z ktorého cena pochádza / Zdroj: Screenshot / Google

Český porovnávač údajne plánuje aj podanie podnetu Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže v Brne. Zároveň sa spolu s ďalšími porovnávačmi snaží presvedčiť Európsku úniu, že nápravný mechanizmus Googlu nefunguje a americký gigant svoju dominantnú pozíciu stále zneužíva.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom