Na Facebooku sa objavila ďalšia lákavá ponuka, v ktorej falošný český e-shop ponúkal ľuďom televízory zo skladových zásob úplne zadarmo. Svoje rozhodnutie však krátko po zverejnení príspevku zmenil a ponuku stiahol. Príspevkom mohol oklamať ľudí, v Česku totiž existuje rovnaký e-shop zameraný na predaj elektroniky. Na podozrivú ponuku upozornil pán Radek Kejduš v uzavretej skupine na Facebooku.

Najväčšia sociálna sieť je v posledných rokoch plná najrôznejších podvodov, ktoré neobchádzajú ani Slovákov. Podvodníci sa od nich rôznymi spôsobmi snažia vymámiť osobné údaje či čísla platobných kariet.

Slovenská polícia len nedávno upozornila na falošné SMS správy, ktoré chcú od ľudí získať prihlasovacie údaje od účtov na Facebooku a neskôr na ďalšiu podvodnú súťaž o záhradný nábytok, v ktorej chceli podvodníci od „výhercov“ vylákať údaje o kreditnej karte.

Falošná stránka zneužila meno českého e-shopu. Ponuku krátko po zverejnení stiahla

Aktuálne sa však na Facebooku objavil ďalší podvod, ktorý našťastie netrval dlho, no ľudia mu mohli naletieť.

Stránka ElectroShop.cz bola na sociálnej sieti založená len pred niekoľkými hodinami a hneď krátko po tom publikovala príspevok, v ktorom ľudí lákala na rozdávanie skladových zásob 4K televízorov z českého skladu. Svoj nový televízor si mohol podľa príspevku rezervovať každý, no počet kusov mal byť obmedzený na 200 ks.

Radek Kejduš/Facebook

Po otvorení odkazu z príspevku bol používateľ navigovaný na rovnomennú stránku, avšak pri pokuse o rezerváciu televízora sa zobrazila len anketa na Facebooku. Po jej vyplnení došlo následne k presmerovaniu na nevhodnú stránku pre dospelých.

Týmto spôsobom tak mohla stránka ElectroShop.cz oklamať viacerých ľudí. V Česku totiž existuje takýto e-shop, ktorý sa venuje predaju elektroniky. Ľudia tak mohli nadobudnúť dojem, že ide o dôveryhodný obchod a skutočnú ponuku.

Podvodníci si svoje konanie rozmysleli po pár hodinách

Samotná stránka, ako aj príspevok s lákavou ponukou, existovali iba niekoľko hodín. V čase písania tohto článku už bol podvodný web, facebooková stránka aj ponuka stiahnutá a nie je viac k dispozícii.

V tomto prípade tak podvodníci našťastie zrejme nestihli oklamať príliš veľa ľudí a nedošlo ani k odcudzeniu osobných údajov či peňazí. Pri podobných ponukách by však mali byť používatelia na Facebooku ostražití a vyvarovať sa zdieľaniu či zapájaniu sa do podozrivo lákavých súťaží a ponúk.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom