Historický úspech Čechov. V rakete SpaceX poletí do vesmíru ich vlastný astronaut, toto o ňom vieme
Predstav si, že prechádzaš náročným výcvikom, čakáš na svoju príležitosť v zálohe a zrazu príde tá správa, ktorá ti navždy zmení život: letíš do vesmíru. Presne toto prežíva český stíhací pilot a armádny major Aleš Svoboda. Naši západní susedia prepisujú dejiny kozmonautiky a ty môžeš byť pri tom.
Dostaň Fontech do svojich Google odporúčaní
Pridať ako preferovaný zdroj Fontech, odkaz sa otvorí v novom okneAko vyplynulo z oficiálneho oznámenia Európskej vesmírnej agentúry, Česko podpísalo prelomovú dohodu so súkromnou vesmírnou spoločnosťou Vast. Vďaka tomuto partnerstvu sa Aleš Svoboda stane prvým českým astronautom, ktorý navštívi Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) v ére samostatného štátu. Na obežnú dráhu ho vynesie overená technika od SpaceX.
Misia je naplánovaná na rok 2027. Svoboda nebude len pasívnym pasažierom – na palube kozmickej lode Crew Dragon od SpaceX bude plniť mimoriadne dôležitú úlohu pilota. Celú posádku navyše povedie ako veliteľ skúsený francúzsky astronaut ESA Thomas Pesquet. Celý let ešte podlieha schváleniu panelu MCOP (Multilateral Crew Operations Panel), v ktorom sedia zástupcovia piatich najväčších vesmírnych agentúr sveta vrátane NASA či ESA. Schválenie sa však považuje za formálnosť.
Súkromná stanica a vesmírny taxík od SpaceX
Celý projekt sa uskutoční v réžii ambiciózneho amerického startupu Vast. Táto spoločnosť vyvíja vlastné komerčné vesmírne stanice radu Haven. Ich prvý modul Haven-1 má odštartovať už v roku 2027 a Vast plánuje zabezpečiť nepretržitú prítomnosť ľudí na obežnej dráhe. Spojenie s európskymi štátmi prostredníctvom ESA ukazuje, že éra štátneho monopolu na vesmírne lety je definitívne preč. Súkromníci dnes diktujú tempo a ty sa čoskoro dočkáš chvíle, keď vedľa seba budú fungovať viaceré súkromné orbitálne stanice.
Pre transport posádky si Vast vybral raketu Falcon 9 a loď Dragon od SpaceX. To zaručuje maximálnu bezpečnosť, keďže ide o najčastejšie využívaný a najspoľahlivejší systém súčasnosti. Svoboda, ktorý len nedávno dokončil základný výcvik v Európskom astronautickom centre v nemeckom Kolíne nad Rýnom, tak čoskoro presedlá zo stíhačky Gripen do hi-tech kokpitu americkej kozmickej lode.
Prečo je to obrovská vec pre našich susedov?
Možno si hovoríš, že ide len o drahý výlet pre jedného človeka. Opak je však pravdou. Táto misia je pre Česko strategickou investíciou do budúcnosti. Podľa vyjadrení českých predstaviteľov, vrátane vicepremiéra Karla Havlíčka, majú kozmické technológie obrovský vplyv na domáci priemysel. Či už ide o telekomunikácie, kybernetickú bezpečnosť alebo pokročilú výrobu, účasť na takýchto projektoch posúva české firmy a univerzity na svetovú úroveň.

Ministerstvo obrany Českej republiky navyše zdôrazňuje, že úspech ich pilota svedčí o vysokej profesionálnej pripravenosti českej armády a technického sektora. Česi dlhodobo investujú do inovácií a táto misia im umožní priamo sa podieľať na špičkových experimentoch v mikroorganizmoch a mikrogravitácii, z ktorých budú profitovať celé roky.
Kto je Aleš Svoboda?
Aleš Svoboda je český vojenský a stíhací pilot, dôstojník Armády Českej republiky a člen záložného tímu astronautov Európskej vesmírnej agentúry ESA. Narodil sa v roku 1986 v Brne, od roku 2005 slúži v českej armáde a dlhodobo lieta na bojových lietadlách, najmä na JAS-39 Gripen. Vyštudoval Univerzitu obrany v Brne, má aj vzdelanie v dopravnom inžinierstve a doktorát v oblasti leteckej a raketovej techniky. ESA ho v roku 2022 vybrala do svojej astronautskej triedy, čím sa stal jedným z najvýraznejších českých mien v súčasnej kozmonautike.
Za sebou má viac než 1500 letových hodín, skúsenosti z nadzvukového letectva, velenia pohotovostným misiám NATO a pôsobenie v oblasti elektronického boja či taktických leteckých operácií. Podieľa sa aj na českom projekte zavádzania stíhačiek F-35. V roku 2026 ESA oznámila dohodu, podľa ktorej má pre Česko zabezpečiť astronautskú misiu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, pričom práve Svoboda je hlavným menom spájaným s českou cestou do vesmíru.
Pohľad do budúcna: Čo to znamená pre nás?
Tento úspech by mal byť inšpiráciou aj pre Slovensko. Naša krajina je pridruženým členom ESA a príklad Česka jasne ukazuje, že aj stredne veľký európsky štát môže hrať prvú ligu vo vesmírnom výskume. Zapojenie do programov ESA otvára dvere pre domáce technologické startupy a mladých vedcov, ktorí nemusia odchádzať do zámoria, aby pracovali na projektoch pre NASA či súkromné korporácie typu Vast.
Keď v roku 2027 odštartuje Falcon 9 s českým pilotom na palube, bude to historický moment pre celú strednú Európu. Ukazuje to, že vesmír už nie je len ihriskom pre USA, Čínu či Rusko, ale že svoje pevné miesto v ňom začínajú mať aj menšie progresívne krajiny, ktoré pochopili, kde leží technologická budúcnosť ľudstva.
Dostaň Fontech do svojich Google odporúčaní
Pridať ako preferovaný zdroj Fontech, odkaz sa otvorí v novom okneČítajte viac z kategórie: Vesmír a veda
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Vedci našli ďalší dôkaz života vo vesmíre. Stále im však niečo chýba

Vedci našli náhradu za lítium. Táto batéria sa nabije za 3 minúty a vydrží 60 000 cyklov

Vákuum nie je prázdne. Vedci našli dôkaz, ktorý mení chápanie fyziky

Našli kľúč k večnej mladosti. V krvi storočných ľudí objavili kód, ktorý dokáže predĺžiť život

Na Marse sa nachádzajú zvláštne vzorce. Curiosity objavilo masívne pole čudných útvarov
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Známu firmu z Bratislavy s tržbami 22,7 milióna eur kúpil gigant z Rakúska. Dvaja Slováci ju budovali 18 rokov
PREMIUM„To je alfa samec, ten Robert Fico,“ vyhlásil Hamran. Bývalý policajný prezident prehovoril o voličoch premiéra

Toto je vek, v ktorom pôjde mladá generácia do dôchodku: Každý 3. Slovák bude penzista

V 67 rokoch odišla legenda: Za 45 miliónov kúpil ruinu a prebudoval ju na popredný pivovar

Vietor dosiahne 100 km/h a teploty prudko padnú. Slovensko zasiahne búrkový komplex
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Čakáme naň už 5 rokov. Očakávaný seriál nakoniec nevznikne, hviezdny tvorca ho definitívne zrušil
- Veľký míľnik pre Slovensko. Po 36 rokoch spustili výrobu ťažkej techniky, zákazník je tajný
- Horúčavy budú ešte krutejšie. Vedci prehliadli zhoršujúci sa problém
- Ešte väčší hit, ako sa čakalo. Netflix ovládol nový film, pomohla mu virálna kampaň
- Budeme prepisovať učebnice fyziky. Protón ukrýval tajomstvo, ktoré sme roky prehliadali
-
- Veľký míľnik pre Slovensko. Po 36 rokoch spustili výrobu ťažkej techniky, zákazník je tajný
- Horúčavy budú ešte krutejšie. Vedci prehliadli zhoršujúci sa problém
- Ešte väčší hit, ako sa čakalo. Netflix ovládol nový film, pomohla mu virálna kampaň
- Číňania vytvorili veľký solárny panel s rekordnou účinnosťou 22 %. Keď ho dali vedľa kremíka, prišlo prekvapenie
- Čakáme naň už 5 rokov. Očakávaný seriál nakoniec nevznikne, hviezdny tvorca ho definitívne zrušil
-
- Budeme prepisovať učebnice fyziky. Protón ukrýval tajomstvo, ktoré sme roky prehliadali
- Ešte väčší hit, ako sa čakalo. Netflix ovládol nový film, pomohla mu virálna kampaň
- Veľký míľnik pre Slovensko. Po 36 rokoch spustili výrobu ťažkej techniky, zákazník je tajný
- Horúčavy budú ešte krutejšie. Vedci prehliadli zhoršujúci sa problém
- Veľkolepé sci-fi konečne bude online. Máme dátum, ponúkne ho známa služba
Európa chcela odstrihnúť Putina, deje sa však opak. Dovoz ruského LNG prudko vzrástol
USA chystajú vesmírny štít za 160 miliárd eur. Prvý ostrý zásah príde v roku 2029
Mochovce dosiahli kľúčový míľnik. Štvrtý blok už rozbehol jadrovú reakciu
Ojazdené autá na Slovensku citeľne zdraželi. Priemerná cena stúpla, mení sa aj ponuka
Umelá inteligencia produkuje sofistikovaný podvod. Odborníci varujú pred novou vlnou
Zelená domácnostiam pokračuje, no podmienky stále chýbajú. SIEA prezradila, čo sa zmení
Extrémne sucho zasahuje už 38 % Slovenska. SHMÚ varuje pred kriticky vyschnutou pôdou
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Známu firmu z Bratislavy s tržbami 22,7 milióna eur kúpil gigant z Rakúska. Dvaja Slováci ju budovali 18 rokov
PREMIUM„To je alfa samec, ten Robert Fico,“ vyhlásil Hamran. Bývalý policajný prezident prehovoril o voličoch premiéra

Toto je vek, v ktorom pôjde mladá generácia do dôchodku: Každý 3. Slovák bude penzista

V 67 rokoch odišla legenda: Za 45 miliónov kúpil ruinu a prebudoval ju na popredný pivovar

