O spoľahlivosti IT infraštruktúry by slovenské ministerstvo zamerané na informatizáciu vedelo svoje. Na problémy s prevádzkou webu však narazili aj naši českí bratia, informuje spravodajský portál televízie ČT24.

Zatiaľ čo my máme bordel najmä v systéme očkovania a testovania, ktorý mimochodom dokázala v rade hodín vyriešiť bratislavská spoločnosť na dobrovoľnej báze, Českú republiku trápi portál s elektronickým sčítaním obyvateľstva.

Zdroj uvádza, že Český štatistický úrad musel po ôsmich hodinách prevádzky webu pozastaviť elektronické sčítanie ľudí, domov a bytov, ktoré začalo odbitím polnoci, pričom do 9. apríla ide o jediný spôsob, ako sa zaevidovať. Dôvodom je preťaženie webu.

screenshot/www.scitani.cz

Stránka ako taká funguje, no po zvolení možnosti sčítania ponúka upozornenie o nedostupnosti aplikácie. Oficiálne vyjadrenie úradu znie nasledovne:

Z preventívnych dôvodov sme okolo 8:15 pristúpili na uzavretie formulára až do chvíle, kedy situáciu dôsledne vyhodnotíme a podnikneme ďalšie kroky, potrebné k bezpečnej prevádzke,“ okomentovala razantné rozhodnutia Jolana Voldánova, hovorkyňa projektu tamojšieho elektronického sčítania.

Zatiaľ čo Slováci majú na historicky prvé elektronické sčítanie ešte približne 4 dni, Česká republika k nemu pristupuje iným spôsobom. Ako naznačujeme vyššie, online formulár je u nich do 9. apríla jedinou formou registrácie, a teda výpadok v prvých hodinách od spustenia rozhodne nie je problémom, ktorý by úrad chcel riešiť.

Čechov, ktorí nevyplnia elektronický formulár, budú od 17. apríla do 11. mája navštevovať sčítací komisári priamo v ich domácnostiach. Rovnako ako u nás, aj v Českej republike prebieha sčítanie ľudí, domov a bytov po desiatich rokoch. Účasť je na ňom povinná.

Nenechaj si ujsť
Štát „zablokoval“ aprílové termíny pre Ag testovanie. Prihlásiť sa dá len na marec, prečo?

Je pozoruhodné, že sčítanie u nás nebolo sprevádzané žiadnym problémom, ako v Česku. Samozrejme ho lemovali nástrahy v podobe podvodníkov, čo však Slovákov neodradilo od jeho absolvovania. Údaje spred týždňa indikujú, že sčítania sa už vtedy zúčastnilo vyše 71 % obyvateľstva.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom