Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Už nejeden prípad ukázal, ako nebezpečný môže byť požiar elektrického auta. V susednom Česku si však s takýmito situáciami chcú poradiť vďaka novému špeciálu. Hasiči tam totiž dostali špeciálne upravené vozidlo určené práve na hasenie elektromobilov, ktoré sa dostane aj do ťažko prístupných miest. O novinke informovala firma Kobit-THZ.

Téma požiarov a horenia batérií v elektromobiloch po nehodách, alebo aj samovznietení, je mnohokrát stále „tabu“ a pri otázkach na efektívne a účinné metódy riešenia takýchto situácii váhajú s odpoveďami aj najpovolanejší. Riešenie tejto problematiky je stále nejasné a stále nie je stanovený efektívny postup, ktorým by bol požiar elektrického auta rýchlo uhasený do pár minút.

Hasiči často využívajú bežný postup ako pri horení áut so spaľovacím motorom, no pri elektromobiloch dochádza k inému druhu horenia. Obrovský problém predstavujú aj požiare v garážach, kam sa bežné hasičské auto nedostane.

Českí hasiči majú špeciál určený na hasenie elektrických áut

Na účely takýchto zásahov pri požiaroch však dostali českí hasiči špeciálne upravené vozidlo RZA (Rýchly zásahový automobil) postavené na platforme známej Toyoty Hilux. Tento hasičský špeciál však dostal upravené nápravy s pohonom 6×6, vďaka čomu môže zasahovať aj v ťažko dostupnom teréne.

Taktiež sa dostane do nízkych priestorov v garážach, výška použitia vozidla je 185 cm. Špeciálny voz na hasenie elektromobilov pre český hasičský zbor sa však môže pýšiť aj výbavou určenou práve na takéto situácie.

Jeho úprava a vývoj prebiehali za spolupráce firiem Dajbych, Kobit-THZ, Atenta a Generálneho riaditeľstva hasičského zboru v ČR. Vozidlo je vybavené vysokotlakým čerpadlom a vysokoúčinným hasiacim médiom vhodným pre hasenie širokej škály požiarov. Špeciálny hasiaci systém CCS Cobra je potom určený aj na hasenie trakčných batérií.

Pre samotných hasičov je vo vozidle k dispozícii aj termovízny sledovací systém, ktorý monitorovaním teploty pomôže k odhaleniu zdroja požiaru. Ďalšiu výbavu tohto hasičského špeciálu tvorí vyprošťovacie náradie, pretlaková hadica či detekčný systém pre detekciu požiarov.

Za výrobou tohto RZA vozidla pre hasičský zbor stojí firma Kobit-THZ, ktorá má vo svojom portfóliu celý rad hasičskej techniky, od cisternových vozidiel, cez požiarne nosiče a kontajnery, vyprošťovacie vozidlá, až po prepravníky a plniče pohonných hmôt. Taktiež rekonštruuje staršie hasičské vozidlá.

Vďaka špeciálnej úprave a prispôsobeniu nového RZA vozidla na platforme Toyoty Hilux tak budú môcť hasiči v Česku zasahovať aj v menších a ťažko dostupných miestach pri požiaroch elektrických áut.

Hasenie elektromobilov je stále veľkým problémom

Takéto požiare v garážach alebo pri nehodách elektromobilov ukázali, že hasenie batériových článkov je obrovským problémom. Hasiči pri takýchto situáciách často využívajú aj špeciálne kontajnery s vodou, kde je elektromobil s batériami ponorený na niekoľko dní, pokým sa horenie zneškodní.

Pri niektorých situáciách sa však vyžaduje rýchly zásah a čo najskoršie zlikvidovanie požiaru elektrického vozidla napríklad pri dopravnej nehode, kedy rozhoduje každá sekunda. Ani napriek včasnému zásahu hasičov sa nemusí podariť požiar batérii dostať rýchlo pod kontrolu.

Ďalšie zaujímavé články k téme:

Dôkazom toho je nedávna tragická nehoda z Nemecka, kde vodička zahynula v elektromobile po náraze do stromu, ostala v ňom zakliesnená a hasičom sa ju už nepodarilo vyslobodiť. Ďalšie detaily tejto tragickej havárie nájdeš v samostatnom článku.

Požiare elektromobilov sú teda stále otvorenou témou, ktorú je potrebné urgentne riešiť vo všetkých krajinách. EÚ totiž čoraz viac presadzuje na trhu práve tieto vozidlá s alternatívnym pohonom, no horenie batérii sa ukázalo ako nesmierne veľký problém, ktorý doteraz nemá jednoznačné riešenie. Veľký otáznik visí aj nad recykláciou samotných batérií elektrických áut a ich vrakov. Tejto téme sme sa venovali pred časom v tomto článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú