Elektrické autá priniesli so sebou jedno nové riziko, s ktorým sme sa pri bežných automobiloch nestretali. Zrejme už tušíš, že tým rizikom sú obrovské batérie,  ktoré s pribúdajúcim počtom áut na elektrický pohon čoraz častejšie vykazujú nejaké problémy. Nedávno jeden takýto problém nastal v Číne, informoval portál AboutCars.

Nabíjacie stanice, ale aj samotné batérie umožňujú nabíjať elektromobily čoraz rýchlejšie, no vysoký nabíjací výkon žiadnej batérii neprospieva, práve naopak. Výrobcovia sa tak musia vysporadúvať s radom komplikácií, ako udržať batérie počas nabíjania stále v bezpečných teplotách, a to aj po niekoľkých stovkách či tisíckach nabíjacích cyklov.

Pochopiteľne, z času na čas sa aj pri elektromobile, respektíve na jeho batérii objaví výrobná nedokonalosť, to sa však stáva pri každom jednom produkte bez ohľadu na to, či ide o auto, batériu, motor či telefón. V prípade akumulátorov pre elektromobily však môžu mať takéto vady aj fatálne následky, o čom nás presviedča video z Číny, pri ktorom explodovala batéria elektromobilu BAIC EX360 počas nabíjania na verejnej stanici.

Ako píše AutoTimesNews, incident sa odohral v čínskom meste Sanming a napriek pomerne rýchlej reakcie hasičov, ktorí začali dymiacu batériu chladiť prúdom vody, sa im nepodarilo zabrániť explózii, ktorá auto rozmetala na kusy.

Našťastie hasiči uzavreli celú oblasť okolo auta, čiže sa v jeho blízkosti nenachádzal žiadny civilista. Explózia však bola taká silná, že niektoré časti karosérie odpálila aj na 10 metrov ďaleko a ak by sa v ich dráhe nachádzal nejaký človek, určite by pri tomto výbuchu došlo k vážnym zraneniam.

Našťastie sa však nikto nezranil, no je otázne, či všetky problémy s batériou, ktoré vyústia až k jej explózii, budú mať takýto, relatívne šťastný koniec. Ako sme ťa už dávnejšie informovali, horšie ako majiteľ tohto auta dopadol človek, ktorému explodoval elektromobil priamo v garáži. Podobný incident sa udial aj majiteľovi Tesly.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom