Pri elektromobiloch sa už niekoľkokrát vynorili otázky, ako je to so zabezpečením batérií proti vzniku požiaru v prípade dopravnej nehody. Nedávny incident z Nemecka túto tému opäť výrazne oživuje. Portál tvnoviny.sk upozornil na tragédiu, pri ktorej v elektromobile uhorelo iba 19-ročné dievča po náraze do stromu.

Iba pred pár dňami sme priniesli článok o tom, že slovenskí hasiči majú ešte medzery pri riešení dopravných nehôd elektromobilov. Ich hasenie si totiž vyžaduje úplne iný postup, než pri hasení klasických áut so spaľovacími motormi.

Na tento problém narazili aj hasiči z nemeckého mesta Postupim, ktorí pri nehode mladej dievčiny zasahovali. Požiar elektromobilu sa im nedarilo dostať pod kontrolu, dvere na vozidle sa navyše nedali otvoriť, a tak im zostávalo jedené, snažiť sa požiar uhasiť.

Dievčinu sa im z auta podarilo dostať až po tom, čo batérie úplne vyhoreli. Pred samotnou nehodou údajne prebehla hádka medzi dievčaťom a jej otcom, mladá žena následne nasadla do auta, otec sa ju na druhom aute pokúšal zastaviť, no ona nezvládla riadenie a narazila do stromu.

Otec nemal najmenšiu šancu jej pomôcť von z už horiaceho auta a nemali ju dokonca ani hasiči. Ako môžeš vidieť na fotografii, z auta po uhasení zostal iba obhorený vrak. Podľa informácií z nemeckého portálu Bild sa jednalo o elektromobil značky Audi.

S pribúdajúcimi elektromobilmi na cestách, žiaľ, budú pribúdať aj dopravné nehody vozidiel tohto typu. Je preto nesmierne dôležité, aby sa záchranné zložky nielen u nás, ale vo všetkých krajinách, kde je elektromobilita tlačená do popredia, začali pripravovať na riešenie podobných situácií, aká je popísaná vyššie.

Žiaľ, nájsť riešenia na túto problematiku nie je až také jednoduché. Okrem toho, že zatiaľ záchranné zložky nemajú takmer žiadne reálne skúsenosti s hasením elektromobilov, sa vynára aj množstvo legislatívnych problémov k tejto téme, ktorým sme sa venovali v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom