Moderné bankovníctvo prinieslo ľuďom viaceré technológie, pomocou ktorých im banky uľahčujú každodenné transakcie a platby za tovar. Úroveň digitalizácie stúpa v bankovom sektore aj na Slovensku, kde máme dostupné bezkontaktné platby smartfónmi a hodinkami či mobilné aplikácie bánk, ktoré uľahčujú správu financií.

V susednom Česku však operuje banka, ktorá si svojim prístupom k digitalizácii služieb získala svetové prvenstvo. Moneta Money bank ponúka svojim klientom aplikáciu Smart Banka na úplne všetkých Apple zariadeniach, od iPhonov, až po smart televízory, informoval portál CzechCrunch.

Tento bankový dom bol na digitalizáciu svojich služieb pripravený už dávnejšie a aj vďaka tomu mohol ako jeden z prvých sprístupniť svojim klientom bezkontaktné platby Apple Pay po príchode do Česka. V skutočnosti dostala Moneta certifikáciu na tieto platby ako prvá česká banka vôbec. Aj zo skúseností a štatistík u nás na Slovensku vieme, že sa plateniu smartfónmi a hodinkami darí.

Pixabay (Úprava redakcie)

Prednedávnom sme ti preto priniesli detailný prehľad týchto služieb a pohľad na to, v akej miere ich ľudia doteraz využili. Viaceré banky sa pritom odhodlali využiť aj platby Garmin Pay a Fitbit Pay. Stále však nie sú ich aplikácie dostupné na toľkých platformách ako v prípade Monety. Táto česká banka je totiž prvá na svete, ktoré sa rozhodla sprístupniť Smart Banku pre úplne všetky Apple zariadenia, HomePod nevynímajúc.

Česká banka sa stala svetovou jednotkou. Svoju aplikáciu podporuje na všetkých Apple platformách

Samozrejmosťou sú potom platby pre klientov pomocou iPhonov a hodiniek AppleWatch. Na tie si zvykli mnohí používatelia, avšak zákazníci Moneta Money bank nájdu jej bankovú aplikáciu aj v systéme tvOS a macOS, konkrétne macOS Catalina. O tomto prvenstve banka informovala aj v tlačovej správe. Ako prvá ešte pred 2 rokmi spustila aj Apple Business Chat, vďaka čomu s ňou mohli klienti komunikovať aj prostredníctvom správ iMessage.

Moneta

Nenechaj si ujsť
Veľký prehľad: Ktoré banky na Slovensku podporujú Google Pay a Apple Pay?

„Teraz sme plnohodnotné zobrazenie aplikácie Smart Banka rozšírili na operačný systém macOS Catalina ako prvá banka na svete. Aplikácia Smart Banka je funkčná okrem Apple počítačov, telefónov, iPadov a hodiniek taktiež na Apple TV (tvOS), kde umožňuje zobraziť ponuku investícií, povedal Jakub Komenda, vedúci vývoja Smart Banky, v tlačovej správe.

Sústredili sme sa na Apple ekosystém preto, že používatelia Apple, hoci ich je pomenej, sú aktívnejší a majú viacero takýchto zariadení. Vďaka Smart Banke optimalizovanej pre MacBook je potvrdenie platby kartou na internete ešte pohodlnejšie a prebehne priamo na MacBooku, kde príde push notifikácia k potvrdeniu PIN kódom alebo odtlačkom prsta,“ dodal Komenda.

Aplikácia Monety je v Česku zároveň prvou, ktorá umožňuje využívať aj hlasového asistenta Siri pri rôznych operáciách. Digitálny asistent Applu tak môže zákazníka informovať o zostatku financií na účte a ďalších užitočných informáciách. Aby však nebola banka iba jednostranná, myslí aj na používateľov konkurenčných zariadení s Androidom.

Hoci nemajú používatelia smartfónov, hodiniek a notebookov s operačným systémom od Google také široké možnosti ako ekosystém Apple, banka plánuje rozšíriť podporu aplikácie aj na ďalšie Androidy. V budúcnosti sa tak chystá pridať podporu pre Chromebooky a smart hodinky a Android Wear.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom