Ceny paušálov a dátových balíkov sú na Slovensku už dlhodobo považované za jedny z najvyšších v Európe. Okrem toho si operátori vyslúžili kritiku zo strany zákazníkov aj za nízke objemy dát, v porovnaní so zahraničím. V okolitých krajinách napríklad nie je žiadny problém získať paušál s neobmedzenými dátami, pričom na Slovensku niečo takéto ponúka zatiaľ len operátor 4ka.

Patríme medzi najdrahšie krajiny

Vyplýva to z analýzy Európskej komisie, ktorá skúmala ceny balíkov za telefonovanie a mobilné dáta, ako aj samostatné dátové balíčky v jednotlivých krajinách EÚ. Z porovnania cien, ktoré musia koncoví spotrebitelia platiť za štandardizované balíčky služieb mobilných operátorov definované organizáciou OECD, vzišli pri zohľadnení parity kúpnej sily štyri kategórie krajín – od lacných až po najdrahšie.

Nie je teda žiadnym prekvapením, že v spoločnosti najdrahších krajín sa okrem Maďarska, Portugalska, Cypru, Českej republiky a Grécka umiestnilo aj Slovensko. Naopak najmenej za mobilné služby platia v Estónsku, Poľsku, Rumunsku, Taliansku a v Rakúsku.

Ako sa ďalej uvádza, ceny mobilných operátorov na Slovensku síce vlani medziročne mierne klesli, no vo vybraných prípadoch však zaznamenali až tretinový nárast. Celkovo je teda možné konštatovať, že volania a mobilné dáta sú pre Slovákov až takmer dvojnásobne drahšie ako je priemer EÚ.

Na analýzu, ktorú pre Európsku komisiu pripravila firma Empirica v spolupráci s TÜV Rheinland na základe údajov zozbieraných z webových stránok vybraných mobilných operátorov, upozornila občianska iniciatíva „Chcem si vyberať“, za ktorou stoja viaceré fyzické a právnické osoby z telekomunikačnej brandže.

Ďalšia analýza stav len potvrdzuje

Možno si niekto pomyslí, že nie je možné porovnávať ceny operátorov na základe jednej analýzy. Vysokú cenovú hladinu slovenských operátorov však potvrdila aj ďalšia analýza webovej služby Cable, ktorá zoradila krajiny podľa cien mobilných dát od najlacnejších po najdrahšie. Slovensko sa umiestnilo na nelichotivom 121. mieste, pričom pred nami sa ocitli oveľa bohatšie krajiny ako Dánsko, Švédsko, Fínsko, Taliansko či Rakúsko, kde majú dáta výrazne lacnejšie.

Zobraziť celú galériu (2)
Výsledky analýzy Cable s dátami z roku 2018. Zdroj: Printscreen/Cable

Dôvodom vysokých cien je podľa zástupcov iniciatívy „Chcem si vyberať“ slabá konkurencia. Na slovenskom trhu sa na rozdiel od drvivej väčšiny krajín EÚ aktuálne nenachádzajú plnohodnotní virtuálni operátori, ktorí by mohli za veľkoobchodných podmienok využívať existujúce siete mobilných operátorov a ponúkať služby koncovým zákazníkom pod vlastnou značkou.

Ako ďalej uvádza iniciatíva „Chcem si vyberať“, ponuka a inovatívnosť mobilných telekomunikačných služieb bude väčšia a ceny môžu byť nižšie, ak operátori sprístupnia svoje siete veľkoobchodným spôsobom. Regulačný úrad v rámci pripravovaných aukcií pre 5G sieť pôvodne zvažoval možnosť zaviazať operátorov k sprístupneniu sietí, v decembrovom návrhu výberového konania na pridelenie frekvencií však od zámeru upustil.

Je potrebná výraznejšia konkurencia

V žiadnom prípade by nebolo na škodu, ak by sa na slovenskom trhu objavili virtuálni operátori, ktorí by svojim vplyvom výraznejšie pritlačili na konkurenciu a ich ceny. Na podobnom princípe bola na Slovensku pred vyše desiatimi rokmi postavená liberalizácia trhu s energiami, ktorá zákazníkom umožnila vyberať si spomedzi viacerých distribútorov elektriny a plynu. To koniec koncov vytvára tlak na ceny a prispieva k zavádzaniu inovatívnejších služieb, z čoho ťaží koncový spotrebiteľ.

Zobraziť celú galériu (2)
Printscreen/chcemsivyberat

Predstavitelia iniciatívy ďalej informujú, že na webovej stránke Chcemesivyberat.sk môžu záujemcovia o lacnejšie telefonovanie a dáta podporiť hromadnú pripomienku a požiadať tak, aby regulačný úrad uložil operátorom povinnosť sprístupniť mobilné siete za transparentných podmienok, a umožnil tak zvýšiť slabú intenzitu konkurencie na trhu, ktorá sa prejavuje vysokými cenami mobilného telefonovania a internetu.

Je naozaj potrebné si uvedomiť, že v mnohých analýzach a prieskumoch nás v tomto smere predbiehajú krajiny, v ktorých mzdy dosahujú niekoľkonásobne vyššiu úroveň ako na Slovensku. Je zrejmé, že operátori sa snažia svoju ponuku pre zákazníkov zlepšovať, no stále to nestačí na to, aby sme sa z nelichotivých priečok posunuli do kategórie lacnejších krajín.

Ďalšie články, ktoré si musíš prečítať

Neobmedzené dátové paušály na Slovensku
Kedy by mohli prísť? Jeden z operátorov tvrdí, že dát máme dostatok
Veľký prehľad slovenských paušálov
Toto sú najlepšie paušály za rôzne ceny
Lacnejší roaming?
Slovenskí operátori zadarmo pridajú až 28 % dát navyše

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú