V článku boli použité materiály TASR.

Elektromobil lacnejší ako spaľovák je stále iba snom. V poslednom čase sa ale hovorí čoraz viac o tom, že elektrické autá by konečne mohli začať cenovo konkurovať spaľovákom. Šéf americkej automobilky Ford si myslí, že tento moment je za rohom, informuje portál InsideEVs.

„Cenová vojna“ – takýmto pojmom nazval CEO automobilky Ford Jim Farley obdobie, ktoré údajne prichádza. Trh stále čaká na plnohodnotný cenovo dostupný elektromobil, ktorý by mohol konkurovať lacnejším modelom so spaľovacími motormi. V tomto prípade sa bavíme o cene 20 až 25-tisíc eur.

„Čínske“ ceny v Európe už za pár rokov?

Farley pred pár dňami vystúpil na konferencii v rakúskom Bernsteine, kde hovoril o tom, ako v najbližších rokoch výrazne klesnú výrobné náklady elektromobilov. Ako píše aj portál Electrek, práve to umožní automobilkám vstúpiť do takzvanej „cenovej vojny“. Inak povedané, výrobcovia strednej triedy sa medzi sebou začnú predbiehať v tom, kto prinesie čo najlepší elektromobil za čo najnižšiu cenu.

Ford (úprava redakcie)

Dôležité pritom majú byť výrazné zlepšenia v oblasti batérií. Práve tie v súčasnosti najviac limitujú automobilky v tom, aby mohli priniesť lacný elektromobil. Ako príklad uviedol ich elektrický Mustang Mach-E, ktorý sa v USA predáva už od 45 000 dolárov (41 820 €), no samotná batéria pritom stojí 18 000 dolárov (16 730 €).

Nuž, plány priniesť lacný elektromobil má mnoho automobiliek, avšak zatiaľ to nevyzerá tak, že by sa s nimi ponáhľali na trh. VW a jeho ID.Life príde najskôr v roku 2025 a pred 20-tisícovou Teslou aktuálne dostalo prednosť zvyšovanie výroby súčasných modelov.

Elektromobilom od Fordu sa darí

Americká automobilka Ford oznámila za minulý mesiac pokles predaja v USA o vyše 4 %, čo predstavuje výrazné zmiernenie poklesu v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi. Májový predaj podporil podľa firmy najmä dopyt po nových modeloch a dobré výsledky vykázala spoločnosť pri elektrických vozidlách.

Ford uviedol, že v máji predal v USA 154 461 vozidiel. Na porovnanie, v máji predchádzajúceho roka predaj dosiahol 161 725 áut. Za päť mesiacov tohto roka predala firma 763 558 áut, čo medziročne predstavuje pokles o 13,3 %.

Pokles predaja v máji, ktorý dosiahol 4,5 %, je podstatne miernejší než v predchádzajúcich mesiacoch. V apríli predaj áut Fordu v USA klesol o viac než 10 % a v marci a vo februári o viac než 20 %.

Ford

Firma podobne ako ďalšie automobilky stále zápasí s globálnym nedostatkom čipov, čo obmedzuje jej možnosti výroby. Ako uviedol viceprezident Fordu Andrew Frick, objem predaja v máji potiahli najmä nové modely ako Bronco, Bronco Sport a Maverick. Zároveň dodal, že predaj elektrických áut zaznamenal v máji výrazný rast, viac než 220 %.

Do elektrických vozidiel plánuje Ford investovať aj naďalej. Automobilka najnovšie oznámila investície v hodnote 3,7 miliardy USD (3,46 miliardy eur) do svojich závodov v štátoch Michigan, Ohio a Missouri. Väčšina z oznámených investícií (2,3 miliardy USD) pôjde práve do zvýšenia produkcie elektrických vozidiel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP