Apple pracuje na inteligentných okuliaroch s rozšírenou realitou za zatvorenými dverami. Vďaka jednému z najznámejších technologických analytikov, Jonovi Prosserovi, sa však do sveta dostali informácie a niekoľko údajných podrobností o Apple Glass, informuje MacRumors.

Už roky je verejným tajomstvom, že Apple pracuje na vývoji okuliarov s rozšírenou realitou (AR). Počiatočná cena AR okuliarov od Apple má byť 499 dolárov (približne 459 €), pričom majú mať možnosť inštalácie dioptrických šošoviek na predpis od lekára, avšak iba za príplatok.

Zaujímavosťou však je, že obe šošovky poskytnú vlastné displeje a Apple Glass budeme ovládať výhradne gestami. Netreba si ich ale zamieňať s okuliarmi s virtuálnou realitou (VR), pri ktorých je úplne blokovaný výhľad na okolitý svet, kým pri rozšírenej realite (AR) sú okuliare priehľadné a stále môžeme vidieť svet okolo seba, no zároveň máme pred očami displej s obrazom.

Apple je tak trochu prinútený poponáhľať sa so svojimi okuliarmi aj kvôli konkurencii, konkrétne napríklad Google, ktorého okuliare Google Glass síce zobrazujú len 2D obrázky, no okuliare HoloLens 2 od Microsoftu už ponúkajú oveľa viac možností. Ako informuje MacWorld, vďaka ich cene viac ako 3500 dolárov sú ale orientované hlavne na firemných zákazníkov a bohatšiu skupinu obyvateľov.

Okuliare od amerického giganta by mali disponovať LiDAR senzorom na ráme, prostredníctvom ktorého budú schopné skenovať okolie a využívať prvky rozšírenej reality. Nabíjanie bude bezdrôtové, avšak nepôjde o samostatné zariadenie, Apple Glass budú totiž závislé od iPhonu.

Dátum predstavenia

Jon Prosser už niekoľkokrát úspešne predpovedal očakávaný dátum predstavenia zariadení od Apple. Naposledy to bolo predstavenie nového iPhone SE, keď hovoril o dátume 15. apríl 2020, čo sa nakoniec aj potvrdilo. Informáciu o predstavení Apple Glass teda môžeme brať ako relatívne dôveryhodnú.

Technologický gigant podľa neho plánuje predstaviť Apple Glass zároveň s iPhonom 12 v septembri alebo októbri 2020. Spoločnosť však chce pri oznámení prítomnosť médií, a tak je možné, že sa dátum kvôli pretrvávajúcej pandémii koronavírusu posunie až na marec 2021.

Okuliare od Apple by mali byť k dispozícii približne po roku od predstavenia, takže očakávaný začiatok predaja je na prelome rokov 2021 – 2022, čo je ešte stále pomerne dlhá doba na viaceré zmeny v hardvéri, prípadne úniku ďalších detailov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom