MWC 2019 v Barcelone je v plnom prúde a postupne sa dozvedáme o novinkách jednotlivých spoločností, ktoré prišli ukázať svoje esá. Chýbať nesmela ani spoločnosť Microsoft, ktorá okrem iného predstavila aj druhú generácia HoloLens, ktoré však nebudú dostupné pre každého. Určené sú totiž len pre firemných zákazníkov.

Oproti prvej generácii, ktorá bola predstavená ešte pred štyrmi rokmi, je novinka lepšia v každom smere. To sa samozrejme očakávalo, nakoľko štyri roky sú dostatočne dlhá doba na to, aby sa vychytali všetky predchádzajúce nedostatky. Nové okuliare sú vraj až 3x pohodlnejšie, obsahujú systém sledovania očí a na snímanie pohybu rúk už nie sú potrebné ovládače.

Vyšší výkon, vylepšené zorné pole a cenovka, z ktorej sa ti zatočí hlava

Veľkým nedostatkom prvej generácie bolo veľmi malé zorné pole. HoloLens 2 tento nedostatok kompenzuje, pričom sa chváli tým, že jedno oko mám pred sebou ekvivalent 2K displeja. Celkovo má byť zorné pole dvakrát väčšie, než tomu bolo predtým. Pokročilá technológia Anti-Aliasing sa zas postará, že obraz je čistý a ostrý. Okuliare sú postavené na platforme ARM, pričom o výkon sa stará upravený procesor Snapdragon 850 spoločnosť Qualcomm. Spoločne s ním sa v okuliaroch nachádza aj špeciálny koprocesor, ktorý slúži na analýzu vizuálnych dát.

V rámci komfortu došlo k presedlaniu na uhlíkové vlákna, z ktorých je tvorená väčšina konštrukcie. To prispelo hlavne k zníženiu hmotnosti, takže aj niekoľko hodinové nosenie nie je žiadnym problémom. HoloLens 2 si poriadia aj s dioptrickými okuliarmi, pričom predná zobrazovacia časť sa dá v prípade potreby zdvihnúť. Sú plne prispôsobiteľné tak, aby padli skutočne každému. Spoločnosť ich testovala na viac ako 600 vzorkách lebiek, aby ich nosenie bolo skutočne pohodlné.

Celý systém je postavený na Windowse 10, bežiaci na platforme Windows Core OS. Doba používania sa pohybuje v rozmedzí dvoch až troch hodín. Opätovné nabíjanie prebieha pomocou USB-C. Ako už bolo spomenuté, na interakciu rukami už nie sú potrebné ovládače, ale snímanie pohybu prebieha aj bez nich.

Ako sa to podarilo Microsoftu, neprezradil, no okuliare obsahujú viacero laserov a kameru v prednej časti, takže to bude pravdepodobne kombinácia týchto dvoch prvkov. Samozrejmosťou je množstvo holografických prvkov, ktorých ukážku môžeš vidieť aj na priložených videách. Dostupné sú aj rôzne aplikácie rozšírenej reality, ktoré ešte viac zatraktívňuju prácu s HoloLens 2.

K dispozícii je tiež niekoľko možnosti prispôsobenia okuliarov a to napríklad na stavebné helmy a rôzne iné násady na hlavu. Ako si už mohol vytušiť, okuliare sú orientované hlavne na firemných zákazníkov a pre bežného človeka nemajú veľké uplatnenie. Tomu zodpovedá aj cena, ktorá je stanovená na 3500 dolárov. Možnosti uplatnenia okuliarov je skutočne veľa a pracovať s takouto technológiou musí byť radosť pre každého. Hlavne, ak sa naplnia vízie zobrazené aj v prezentačných videách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP