Termíny ako paralelný vesmír, alternatívny vesmír či paralelná dimenzia v mnohých ľuďoch evokujú klasický obraz multivesmíru z rôznych sci-fi filmov, kde existuje ich zlý náprotivok.

Reálny, respektíve vedecký obraz paralelných svetov je však do značnej miery od tejto predstavy odlišný a najmä oveľa zaujímavejší. V prvom rade si treba uvedomiť, že koncept paralelných svetov vychádza z teórie multivesmíru, čo znamená, že nielen náš svet, ale celý vesmír je iba jedným z mnohých vesmírov.

Multivesmír nie je len číry výplod fantázie a filmov plných superhrdinov, ale je predmetom mnohých serióznych vedeckých debát. Kozmológ Max Tegmark z prestížnej univerzity MIT dokonca vytvoril schému „pre kategorizáciu rôznych teoretických typov multivesmíru alebo typov vesmíru, ktoré teoreticky tvoria multivesmír“.

Koncept paralelných vesmírov

Podľa štúdie Maxa Tegmarka existujú celkom štyri úrovne paralelných vesmírov, ktoré postupne dovoľujú väčšiu a väčšiu rozmanitosť:

Paralelný vesmír úrovne 1

Vychádza z toho, že ak je priestor nekonečný a rozloženie hmoty je na veľkej škále dostatočne rovnomerné, aj tie najnepravdepodobnejšie udalosti sa musia niekde odohrať.

ScreenShot/ Max Tegmark/ Parallel Universes

Všeobecná predpoveď kozmologickej inflácie je nekonečný ergodický vesmír, ktorý musí obsahovať Hubblov objem, na realizáciu všetkých počiatočných podmienok. Konsekvenciou tohto potom je nekonečný vesmír obsahujúci konečný počet Hubblových objemov, v ktorých platia rovnaké fyzikálne zákony a konštantný.

„Hubblov objem predstavuje v kozmológii guľovú oblasť vesmíru obklopujúcu pozorovateľa, za ktorou sa objekty vďaka rozpínaniu vesmíru vzďaľujú od pozorovateľa rýchlejšie ako rýchlosť svetla.“

V jednoduchosti teda v nekonečne veľkom vesmíre sa musí hmota niekde začať opakovať, pretože existuje iba konečný počet kombinácií toho, ako môže byť usporiadaná. Vzhľadom na nekonečné množstvo priestoru je potom logické, že musí existovať nejaká ďalšia časť vesmíru, v ktorej existuje presný duplikát nášho sveta, píše portál ThoughtCo. V tomto vesmíre by dokonca naša identická kópia mala byť vzdialená 10^10^29 metra.

Pri predpoklade nekonečného vesmíru by existoval aj nekonečný počet Hubblových objemov identických s našim.

Paralelný vesmír úrovne 2
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP