Google počas svojej 20-ročnej existencie dokázal významným spôsobom zmeniť svet technológií a priniesť mnohé inovácie. Zariadenia či softvérové produkty z dielne tohto giganta sa stali súčasťou našich každodenných životov. Steve Yegge tvrdí, že sa „konzervatívny“ Google uberá nesprávnym smerom, v ktorom sa nesústredí na zákazníkov, ale najmä konkurenciu.

Aj keď sa Google stále snaží oživiť svet technológií rôznymi novými zariadeniami či softvérom, podľa bývalého zamestnanca už nie je spoločnosť tou, čo bývala. Steve Yegge opustil rady Googlu už pred 13 rokmi. Jeho slová ale jasne naznačujú, že sa politika tohto giganta vychýlila z kurzu. On sám považuje túto „arogantnú“ a „konzervatívnu“ spoločnosť za neschopnú prinášať ďalšie vlastné inovácie.

Kritika bývalého zamestnanca

Podľa bývalého zamestnanca totiž Google zmenil svoju stratégiu, v ktorej sa viac pri vývoji noviniek nezameriava na svojich zákazníkov, ale iba dobieha konkurenciu. Steve aj napriek svojim vyjadreniam bývalého zamestnávateľa stále rešpektuje. Google totiž vychválil a podľa neho je práve táto firma „jedným z najlepších pracovných miest na Zemi“. Do pozornosti ale uviedol fakt, že produkty tohto giganta boli v posledných rokoch iba akousi odpoveďou na konkurenčné novinky.

Nenechaj si ujsť
Google ho vyhodil a napísal tak vyjadrenie, ktoré každého znepokojuje. Lukratívne pozície v tech priemysle sú ako gulagy v ZSSR

Ak sa na situáciu pozrieme s nadhľadom, tak zistíme, že sociálna sieť Google+ skutočne mala byť konkurentom pre populárny Facebook, Google Cloud sa mal vyrovnať službe Amazonu a nakoniec mal asistent Google Now tromfnúť Alexu či Siri od Apple. Boli tak aj smartfóny Pixel iba oneskorenou odpoveďou na milované iPhony?

Oni už jednoducho nemajú inovácie vo svojej DNA. Práve preto sa ich zrak sústredí najmä na konkurenciu viac ako na zákazníkov.“ – Steve Yegge, bývalý pracovník Googlu.

„Hejtoval“ aj iných

Aby toho nebolo málo, Stevovej kritike neušli ani iné veľké spoločnosti ako Oracle, Microsoft, Adobe, Twitter či Apple, no o nich sa nevyjadril takým spôsobom ako o svojom bývalom zamestnávateľovi. Po 7 rokoch sa ex-zamestnanec Googlu opäť zviditeľnil. Jednou z jeho posledných úspešných urážok bolo označenie siete Google+ a jej stratégie za „impotentnú“. Obdobným spôsobom si ešte „kopol“ aj do dnes najbohatšieho človeka na svete, generálneho riaditeľa Amazonu, Jeffa Bezosa, a nazval ho „desivým pirátom“.

Čo však týmito urážlivými vyjadreniami chcel Steve Yegge dosiahnuť? Jeho z časti pravdivé slová môžu nechať fanúšikov Googlu zmätenými. Pri pohľade na mnohé služby a produkty spoločnosti totiž skutočne vidíme, že mohli vzniknúť len ako odpoveď pre konkurenciu. Spoločnosť má ale šancu predstaviť ďalšie svoje novinky už počas konferencie I/O 2018. Tam okrem množstva softvéru zrejme zahliadneme aj nejaký ten hardvér. Budú ale tieto produkty skutočne originálne, alebo sa dostane na slová bývalého zamestnanca a Google opäť raz bude chcieť dobehnúť konkurenciu?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom