Spoločnosť Microsoft nie je známa len vďaka operačnému systému Windows, ale aj vďaka Xboxu, ktorý je druhou najviac predávanou hernou konzolou na trhu.

Na celom svete sa už predalo okolo 50 miliónov kusov Xbox One a nachádza sa tak na druhom mieste hneď za Sony, ktoré dokázalo predať až 70 miliónov konzol PlayStation 4. Tretie miesto si uchmatlo Nintendo Switch so 14 miliónmi predaných kusov, pričom má aj najväčšie tempo rastu. Dokonca v USA ide o najpredávanejšiu konzolu. Hlavným dôvodom úspechu je množstvo exkluzívnych hier, ktoré sa dajú hrať len na Switch. Práve toto je najväčší kameň úrazu v prípade Xboxu.

Aký bude jej osud?

Papierovo je konzola Xbox na tom veľmi dobre. Dokonca aj najlacnejšia verzia Xboxu One podporuje HDR, vďaka ktorej vyzerajú hry oveľa lepšie. No čo sa týka rôznych ekluzivít, je na tom najhoršie. Aj keď koncom roka 2017 vyšla hra PlayerUnknown’s Battlegrounds, stále ide len o malú rybku v mori. Je skutočne veľmi málo hier, ktoré nenájdeš nikde inde okrem Xboxu. Aby svoju pozíciu dokázala vylepšiť, existuje niekoľko scenárov, ako by to mohla dosiahnuť.

Podľa nepotvrdených informácií má Microsoft záujem o kúpu vývojárskeho štúdia

Podľa dostupných informácií zvažuje Microsoft kúpu herného či vývojárskeho štúdia. Medzi možné ciele patrí EA, Valve a PUBG Corp. Akvizícia prvej z nich je však veľmi nepravdepodobná. Electronic Arts je závislé na tvorbe hier pre všetky herné platformy, vrátane Sony a Nintenda. Zameranie len na jednu by znamenalo výrazne zníženie príjmov, čo by len ťažko mohlo vykryť kúpnu investíciu.

Platforma Steam od Valve patrí medzi tie najväčšie a mesačne ju používa aktívne približne 200 miliónov ľudí. Nielenže má veľkú základňu používateľov, ale má aj veľa lukratívnych hier. No ide o súkromnú spoločnosť a navyše poriadne drahú. Cena Valve sa odhaduje na približne 2 miliardy dolárov.

Koniec Xboxu ako ho poznáme

Nie je to tak dávno, keď bola predstavená funkcia Xbox play Anywhere. Jej princíp je jednoduchý. Každá hra publikovaná spoločnosťou Microsoft je dostupná ako pre Windows 10, tak aj pre Xbox One. Ak si ju raz zakúpiš, máš ju k dispozícií na oboch miestach, pričom sú navzájom synchronizované.

Nenechaj si ujsť!
Microsoft ukončuje podporu ďalších verzií Windowsu. Veľké zmeny čakajú aj Office

Analytik Michael Pachter sa domnieva, že Microsoft sa viac zameria na počítače, nakoľko majú v hernom priemysle výrazne zastúpenie. Platforma Xbox by však nemala vymiznúť úplne. Mohla by tu naďalej ostať, no len v softvérovej podobe. Napríklad ako používateľské rozhranie v televízore.

Z Xboxu sa stane streamovacia služba

Niečo podobné je súčasný Xbox Game Pass. Je to služba založená na predplatnom pre konzolu Xbox One, vďaka čomu získaš prístup k veľkej knižnici s hrami, no každá z nich musí byť najprv stiahnutá. Phil Spencer z Microsoftu sa ešte v minulom roku vyjadril, že spoločnosť pracuje na streamovacej služba, ktorá nevyžaduje konzolu.

Očakáva sa, že služba bude dostupná v horizonte troch rokov a nebude pritom potreba žiadny špeciálny hadrvér od Microsoftu. Fungovala by na spôsob cloud gamingu, kde používateľovi stačí mať rýchly internet, podľa ktorého sa odvíja aj kvalita obrazu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom