Operačný systém Windows patrí nepochybne medzi najobľúbenejšie na svete. Predsa len tu je takmer od začiatku osobných počítačov a priniesol výraznú zmenu v tom, ako dnes počítače využívame. Počas niekoľkých rokoch bolo predstavených niekoľko verzií.

Postupne sa však podpora pre staršie verzie ukončovala, čím bol používateľ nepriamo donútený využívať tú najnovšiu. Je to však dobré aj z hľadiska bezpečnosti, nakoľko najnovšie verzie obsahujú aktuálne bezpečnostné záplaty. A aj keď je Windows 10 ‚‚poslednou’’ verziou operačného systému od Microsoftu, niektoré jeho staršie verzie nebudú naďalej podporované.

Niektorým verziám už podpora skončila

Od vydania Windowsu 10 boli rozposlané ďalšie tri veľké aktualizácie. Microsoft teraz zverejnil časový harmonogram, v ktorom ukazuje, dokedy bude daná verzia podporovaná. Po tomto dátume na ňu nebudú vydávané žiadne aktualizácie. Aktuálne je dostupná verzia 1709, ktorá bola vydaná v októbri minulého roka. Ako môžeš vidieť, doba podpory sa znižuje a v aktuálnej verzii to je len rok a pol. Pre verzie Enterprise a Education však bude dostupná rozšírená podpora, aby mali dostatok času na prechod na novšiu verziu. Len pripomíname, že podpora pre Windows 7 a Office 2010 je plánovaná do roku 2020.

Nenechaj si ujsť!
Microsoft pracuje na novom odľahčenom Windowse. Má byť rýchlejší a jednoduchší

V roku 2020 takisto skončí podpora pre Office 365 ProPlus, a to konkrétne pre systémy Windows 8.1 a staršie, Windows Server 2016 a staršie, a akékoľvek vydanie Windows 10 LTSC (Long-Term Servicing Channel).

Office 2019 len pre Windows 10

V minulom roku spoločnost Microsoft oznámila príchod novej verzie obľúbeného kancelárskeho balíka s názvom Office 2019. Dostupný má byť už v auguste, pričom preview verzie sa začnú vydávať v druhom štvrťroku. Pre niekoho však môže byť smutnou správou, že Office 2019 nainštaluje len na najnovšie verzie operačného systému. Tie zahŕňajú aktuálne verzie Windows 10, Windows 10 Enterprise 2018 LTSC (k dispozícií na jeseň 2018, obsahuje 5 rokov podpory a 5 rokov rozšírenej podpory) a budúca verzia Windows Server LTSC.

Office 2019 bude dostupný len pomocou inštalačnej technológie Click-to-Run. Inštalácia prostredníctvom MSI bude dostupná len pre produkty Office Server. Microsoft zároveň oznámil, že tento balík bude mať zaručenú podporu 5 rokov, pričom ďalšie 2 roky bude mať rozšírenú podporu. Podľa tohto plánu je pre Office 2019 zaručená podpora do 14. októbra 2025.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom