Zástupcovia známych produkčných spoločností a predstavitelia filmového priemyslu v utorok zavítali na Slovensko, aby sa tu stretli s ministerkou kultúry Natáliou Milanovou a zástupcom ministra financií. Spoločne chcú debatovať o nových možnostiach spolupráce a produkcii zahraničných projektov na našom území, informuje oficiálna stránka Ministerstva kultúry.

Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok s TOP zvukom?

Kúp si TV Philips Performance spolu so soundbarom alebo bezdrôtovým reproduktorom a po registrácii môžeš získať späť až 50 % ceny soundbaru alebo reproduktoru.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Zahraniční filmári na Slovensko zavítali iba pár týždňov po skončení nakrúcania seriálu Jack Ryan, ktorý sa u nás natáčal v auguste tohto roka. Americký produkčný štáb vtedy navštívil severozápadné Slovensko, kde v oblasti Svrčinovec, Poľana a Považský Chlmec prebiehala produkcia tretej série špionážno-dramatického seriálu od Amazonu.

YouTube/TASR/úprava redakcie

Nakrúcanie bolo vtedy spojené s uzávierkou vybraných úsekov diaľnice D3, kam filmári doniesli aj ťažkú vojenskú techniku a helikoptéry. Zároveň pre Slovensko išlo o najväčšiu zahraničnú investíciu v oblasti filmu v tomto roku – filmový štáb u nás preinvestoval približne 5 miliónov eur a prácu na 3 mesiace si tu našlo približne 200 ľudí. Štáb u nás rovnako využil približne 70 ubytovacích kapacít, vrátane stravovacích zariadení.

Rastúci význam Slovenska

Predstavitelia filmového priemyslu teraz pricestovali na Slovensko, aby s ministerkou Natáliou Milanovou porozprávali o ďalšej možnej spolupráci. Filmovou baštou strednej Európy sa stáva predovšetkým Maďarsko so svojou metropolou Budapešť, kde sa nakrúcajú filmy svetového formátu, čo zároveň predstavuje problém.

Určite nezmeškaj
Uzavreli diaľnice, prerobili Spišský hrad. Takto vyzerá, keď zahraniční filmári natáčajú na Slovensku

V Budapešti za posledné roky prebiehala produkcia hneď niekoľkých svetových blockbusterov – za mnohé spomeňme filmy Black Widow, Blade Runner 2049 či aktuálne premietaná Duna, ktorá patrí k najväčším premiéram tohto roka.

TMDB.org

Filmové štúdiá v Maďarsku sa však stávajú čoraz vyťaženejšie a pre filmárov je náročné zabezpečiť si tu termín na nakrúcanie. Riešenie by mohlo ponúknuť práve Slovensko, ktoré okrem atraktívnych scenérií filmárom ponúka aj štedré dotácie – ich výška momentálne predstavuje až 33 % oprávnených výdavkov rozpočtu filmového projektu a v tejto oblasti patríme k európskym lídrom.

Kľúčový nedostatok

Hlavnou nevýhodou Slovenska je však nedostatok moderných filmových štúdií. Štúdiá, ktoré máme u nás k dispozícii, sú spravidla vyťažené domácou produkciou, zahraničné štáby preto Slovensko využívajú iba ako tranzitnú stanicu.

Vybudovanie filmových ateliérov sa tak v oblasti filmu stáva absolútnou prioritou, čo potvrdzuje aj ministerka Milanová.

„Zahraniční filmári opäť prišli do Bratislavy, pretože v Slovensku vidia potenciálneho partnera pre svetový filmový priemysel. Medzinárodné štáby by k nám nemuseli prichádzať iba kvôli atraktívnym lokalitám. Treba im vytvoriť podmienky, aby prišli cielene kvôli produkcii i postprodukcii svojich veľkých projektov. Ide o nevyužitý potenciál, ktorý prinesie štátu prestíž, pracovné miesta s pridanou hodnotou, peniaze do rozpočtu a budúcnosť pre začínajúcich filmárov. Slovensko by nebolo už len “výrobnou fabrikou Európy”, ale vyhľadávané miesto pre celosvetové produkcie.“

TASR/Erika Ďurčová

Vybudovanie moderných filmových štúdií nie je iba vecou prestíže, ale prináša aj silné ekonomické výhody. Ak by v budúcnosti Slovensko dokázalo zabezpečiť podobným svetovým produkciám štúdiové zázemie,  porovnateľný projekt ako Jack Ryan by mohol stabilne zamestnať počas jedného filmárskeho cyklu (obdobie 6-9 mesiacov) viac ako 300 ľudí a preinvestovať v našej krajine takmer 50 miliónov eur.

V nezanedbateľnej miere má prosperujúci filmársky priemysel priaznivý vplyv na ďalšie sektory ekonomiky ako napríklad hotelierstvo, gastronómiu, cestovný ruch a podobne.

Prečítaj si aj
Netflix minul u nás milióny eur. Slovensko je pre svet „neopozeraná“ krajina, chýbajú nám však filmové ateliéry (rozhovor)

Mnohí kvalitní slovenskí filmári podľa svetových producentov odchádzajú do zahraničia, pretože voľné pracovné miesta v ich profesii sú na Slovensku výrazne obmedzené. Po vybudovaní nových štúdií by sa však mohli vrátiť a vychovávať ďalšie generácie v tejto oblasti priamo na Slovensku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú