Počas uplynulých dní nad vybranými úsekmi diaľnice D3 lietali helikoptéry a premávali sa tu aj armádne vozidlá. Slovensko totiž navštívil zahraničný filmový štáb, ktorý u nás nakrúcal časť tretej série špionážno-akčného seriálu Jack Ryan.

Produkcia seriálu išla podľa plánu, v uplynulých dňoch americkí filmári práce zabalili a počas víkendu majú v pláne diaľnicu odovzdať Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorá zaháji opravy spojené s bežnou údržbou, informuje portál SME.sk. Uzávierka D3 v úsekoch Svrčinovec – Skalité je naďalej naplánovaná do 31. augusta.

14-dňové nakrúcanie na Slovensku bolo spojené s prácou 450-členného štábu, približne 200 členov bolo tvorených komparzistami zo Slovenska. Štáb u nás využil približne 70 ubytovacích kapacít, vrátane stravovacích zariadení.

Amazon Prime Video

Iba pozitíva

Zahraniční filmári u nás počas dvoch týždňov preinvestovali približne päť miliónov eur a podľa Zuzany Bielikovej zo Slovenskej filmovej agentúry ide o jednu z najväčších zahraničných investícií v oblasti filmu na Slovensku v tomto roku.

Producent seriálu, Howard Ellis, sa počas brífingu nechal počuť, že štáb zo Slovenska odchádza s tými najlepšími dojmami, chválil predovšetkým naše exteriéry, ktoré budú v čo najväčšej miere zahrnuté aj samotnom seriáli. Slová chvále však smerovali aj ku všetkým stranám, ktoré sa na nakrúcaní podieľali. Predovšetkým Ellis vyzdvihol prácu ministerstva, úradov i agentúr, vďaka ktorým nakrúcanie prebiehalo bez komplikácií.

Americký producent už Slovensko viackrát navštívil aj v minulosti. V októbri 2011 na Bojnickom zámku napríklad nakrúcal historicko-dramatický seriál Svet bez konca založený na knižnom bestselleri spisovateľa Kena Folletta.

Nevyužitý potenciál

Aj keď si Ellis natáčanie u nás pochvaľoval, pripomenul, že Slovensko je zatiaľ pre zahraničných filmárov atraktívne iba ako prestupná stanica, nie finálna destinácia. Slovensko disponuje atraktívnymi exteriérmi, zatiaľ nám však chýba potrebná infraštruktúra na to, aby sem zahraničné štáby zavítali častejšie a predovšetkým na dlhšie.

Amazon Prime Video

Hendikepom Slovenska je podľa ministerky kultúry, Natálie Milanovej, predovšetkým absencia filmových štúdií, v súčasnosti už majú prebiehať rokovania s viacerými stranami, ktoré by nepriaznivý stav mohli zvrátiť.

Práve absencia filmových štúdií je hlavným dôvodom, prečo filmári podstatne častejšie navštevujú naše susedné krajiny, predovšetkým Českú republiku a Maďarsko, kde sú filmové ateliéry na špičkovej úrovni. To v rozhovore pre FonTech v minulosti potvrdila aj Zuzana Bieliková zo Slovenskej filmovej agentúry.

Zvýšenie dotácií až na 33 %

Intenzita dotácie od slovenského Audiovizuálneho fondu pre filmové projekty realizované na Slovensku sa od minulého roka zvýšila z 20 % na 33 % oprávnených výdavkov rozpočtu filmového projektu.

Producenti a producentky zo sveta si nevedia vynachváliť prostredie, ale najmä ochotu a profesionálny prístup slovenskej časti štábu a podľa ich slov máme podmienky na to, aby sa u nás vyrábali stámiliónové kinohity. Slovensko by sa v budúcnosti mohlo stať častou a obľúbenou pracovnou destináciou zahraničných filmových tvorcov a tvorkýň, čo budeme aktívne podporovať,“ dodáva Ministerstvo kultúry SR.

Vo svojom príspevku ministerka kultúry taktiež spomenula, že je veľmi rada za systém vratiek, nakoľko práve vďaka tomu ide už o druhú veľkú filmovú produkciu u nás na Slovensku. Pred rokom to bol seriál Van Helsing.

„Od zvýšenia vratiek z 20 na 33 % zároveň skokovo narástol počet zahraničných produkcií z 28 na 45 za rok. Okolité krajiny sa aj takto snažia prilákať lukratívne filmové produkcie, lebo tie vedia byť priam dopingom pre ekonomiku,“ dodáva v príspevku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP