Slovensko sa pre zahraničných filmárov stáva čoraz atraktívnejšou krajinou pre nakrúcanie, no aj keď naša krajina ponúka úchvatné prírodné i historické lokality, pre Hollywood a zahraničných filmárov sme v porovnaní so susednou Českou republikou či Maďarskom stále opomínanou zemou.

Viac ako krásne scenérie totiž filmoví tvorcovia neraz vyhľadávajú filmovú infraštruktúru, ktorá na našom území stále čaká na vybudovanie a chýbajú nám filmové štúdiá.

Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok s TOP zvukom?

Kúp si TV Philips Performance spolu so soundbarom alebo bezdrôtovým reproduktorom a po registrácii môžeš získať späť až 50 % ceny soundbaru alebo reproduktoru.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Aj preto je pre nás vždy významnou udalosťou, keď sa svetoví filmoví producenti rozhodnú natočiť film na Slovensku a investovať tak nemalú sumu peňazí na našom území.

Nedávno sa nad našou diaľnicou premávali vrtuľníky i ťažká vojenská technika pri nakrúcaní Jacka Ryana, seriál od Amazonu však zďaleka nie je jediným príkladom nakrúcania svetoznámych hitov na našom území. Tu sú ďalšie projekty, ktoré sa nakrúcali na Slovensku.

Dravci

Nevadská divočina v Tatrách? Prečo nie, povedala si britská režisérka Antonia Bird a svoj mrazivý triler o kanibaloch z roku 1999 zasadila do Vysokých Tatier a Slovenského raja. Film balansuje na hranici brutálneho hororu a čiernej komédie a tvorcovia tak v danej dobe museli výrazne prestrihať viaceré scény, aby sa k divákom dostal v stráviteľnej forme.

Výsledkom je však stále poriadne napínavý survival horor s podmanivou atmosférou a niektoré zábery dokážu aj dnešného diváka dostatočne šokovať. Snímka sa navyše môže pochváliť špičkovým hercami, spomedzi ktorých vyčnieva Guy Pearce (Memento) či démonický Robert Carlyle (Trainspotting).

Youtube/Pinterest/úprava redakcie

Povstanie

Mimoriadny rozruch u nás v roku 2001 vyvolala hollywoodska produkcia so svojím štvordielnym vojnovým filmom Povstanie. Snímka je o príbehu najväčšej židovskej vzbury, ktorá sa odohrala vo varšavskom gete v roku 1943. Pre vyobrazenie časti poľskej metropoly poslúžila tvorcom zelená lúka za bratislavským Domom lodníkov, kde o deväť rokov neskôr vyrástla známa obchodná promenáda Eurovea.

Prípravy na túto vzácnu udalosť sprevádzalo viacero zaujímavostí. Na konkurz komparzistov sa prihlásila viac než tisícka miestnych záujemcov, ktorí však museli byť veľmi štíhli, aby mohli dokonale vykresliť životné podmienky, ktorým utláčaní a vyhladovaní židia vo vtedajšej dobe čelili. Ďalšou zaujímavosťou filmu je, že nakrúcania bojových scén sa zúčastnili aj špeciálne cvičení vojaci.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú