Streamovacia služba HBO Max minulý rok prežila možno najhorší rok od svojho spustenia. Spoločnosť Warner Bros., pod ktorú HBO patrí, sa totiž spojila s mediálnym gigantom Discovery a spoločný dlh novovzniknutého partnerstva presiahol astronomických 50 miliárd dolárov.

Do čela Warner Bros. Discovery bol menovaný David Zaslav, ktorého jediným krédom sa stalo šetrenie. Zaslav prišiel s ambicióznym plánom ušetriť viac než 4 miliardy dolárov za jeden rok, čo znamenalo jedno – masívne škrtanie výdavkov vo všetkých smeroch.

Zrušili a predali, čo sa dalo

Čoskoro po nástupe nového riaditeľa sa v spoločnosti začalo zemetrasenie sprevádzané hromadným prepúšťaním, rušením seriálov či predávaním vlastného exkluzívneho obsahu konkurencii, čo v segmente doposiaľ nemalo obdobu.

HBO zrušilo 90-miliónovú komiksovku Batgirl, ktorá už bola kompletne natočená, vystavilo stopku svojim titulom ako Westworld či Vychovaní vlkmi, ktoré boli navyše predané aj konkurencii.

Súčasťou šetrenia bolo aj zrušenie všetkej európskej produkcie vrátane slovenského seriálu Víťaz, ktorý, spoločne s ďalšími, o mesiace neskôr odkúpila stramovacia služba SkyShowtime. Služba obsah rušila nekompromisne a všetko, čo z hľadiska nákladov a výnosov nedávalo zmysel, bolo nekompromisne skončené.

HBO Max a slovenský seriál víťaz
HBO / úprava redakcie

HBO si za množstvo nepopulárnych krokov vyslúžilo hromadnú kritiku, zdá sa však, že brutálne uťahovanie opaskov teraz prináša ovocie. Portál Streamable informuje, že Warner Bros. Discovery dokázalo skresať svoje straty o stovky miliónov a smeruje k čiernym číslam.

Finančný riaditeľ Gunnar Wiedenfels v správe pre investorov priblížil, že straty v streamovacom segmente za uplynulý kvartál predstavovali 217 miliónov dolárov. Ide o výrazný pokles dlhu, keďže tri mesiace pred tým strata predstavovala viac než 600 miliónov. Wiedenfels tiež hovorí, že plány spoločnosti ušetriť 4 miliardy dolárov budú naplnené a agresívne šetrenie malo svoje opodstatnenie.

Vysvetľuje tiež, že k dobrým výsledkom výrazne pomohla  popularita apokalyptického hitu The Last of Us, ako i masívny úspech hry z univerza Harry Pottera s názvom Hogwarts Legacy, ktorá len za dva týždne od vydania zarobila takmer miliardu dolárov. Spoločnosť na oboch značkách plánuje postaviť aj ďalšie pokračovania.

Praktiky si osvoja aj ďalší

Dobré hospodárske výsledky Warnerov prichádzajú v čase, keď segment streamovacích služieb čelí výraznému útlmu a spoločnosti kvôli ostrej konkurencii musia zvažovať každý jeden výdaj.

Cestou Warner Bros. Discovery sa teda postupne vydávajú ďalší hráči na čele s Netflixom. Streamovací gigant výrazne zintenzívnil rušenie rozbehnutých seriálov, na čo od začiatku roka doplatilo už najmenej 12 titulov na čele s mysterióznou historickou drámou 1899, ktorú Netflix prekvapivo ukončil už po prvej sérii.

Netflix rovnako začal s predávaním obsahu konkurencii, podobné kroky zvažuje aj Disney, ktoré má podľa Deadline zvažovať odkúpenie svojej streamovacej služby Hulu. U nás je veľká časť obsahu Hulu integrovaná priamo do ponuky Disney+ a zmena majiteľa by mohla znamenať odliv desiatok filmov a seriálov.

V šetrení však naďalej pokračuje aj HBO. Od dnes napríklad v ponuke služby predplatitelia nenájdu trilógiu Hobit, ktorú služba radšej ponúkla konkurenčnej platforme Amazon Prime Video. Na Prime Video je možné nájsť aj všetky diely Pán prsteňov, aj keď tie si v ponuke nechalo aj HBO Max.

Ukazuje sa tak, že exkluzívny obsah si už streamovacie služby zďaleka nechránia tak veľmi ako v minulosti a radšej, ako držať ho pod vlastnou strechou, na ňom zarobia napríklad prenajatím práv ku konkurencii.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú