Nadchádzajúci iOS 14.5 je v beta verzii dostupný už nejakú dobu a používatelia na Reddite najnovšie odhalili zaujímavé novinky, ktoré aktualizácia prinesie. Týkajú sa vstavaného prehliadača Safari, ktorý bude po novom ešte o čosi bezpečnejší, upozornil MacRumors.

Funkcia „Upozorniť na falošné stránky“ sa v nastaveniach prehliadača Safari nachádza už nejaký ten piatok, pričom jej povolenie umožní systému varovať používateľa, keď cez Safari navštívi podozrivé webové stránky, ktoré vykazujú znaky phishingu a snažia sa získať osobné údaje používateľa.

Pri poskytovaní tejto funkcie sa Apple spolieha na databázu Safe Browsing od Google, ktorá obsahuje množstvo stránok podozrievaných z phishingovej či inej podvodnej činnosti.

Apple sa presúva na vlastné servery

Keďže sa však pri tejto „kontrole“ presúvajú zašifrované informácie o navštevovanej URL adrese cez servery Google, ten síde samotnú adresu stránky nevidí, no môže vidieť IP adresu používateľa, ktorý ju navštevuje.

Ako však potvrdil aj vedúci vývoja Safari enginu WebKit, Maciej Stachowiak, Apple sa bude počnúc novým iOS a iPadOS 14.5 spoliehať na vlastné servery namiesto serverov Google, aby „obmedzil riziko úniku používateľských dát“.

Zmena je teda ďalšou z komplexnej sady funkcií zameraných na ochranu súkromia používateľov iPhonov a iPadov, ktoré Apple do svojho operačného systému v poslednej dobe implementuje.

Tou najdiskutovanejšou je pochopiteľne nová funkcia proti sledovaniu aplikácií mimo ich platforiem, o ktorej sa hovorí už od minulého roka, no podľa dostupných informácií ju Apple vypustí túto jar práve v iOS 14.5.

Proti tejto zmene sa však postavil napríklad Facebook, ktorý tvrdí, že bude mať zásadný dopad najmä na malé biznisy. Či sú tvrdenia najväčšej sociálnej siete podložené sme v tomto článku preberali aj s odborníkom na marketing a sociálne siete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP