Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a americký podnikateľ a filantrop Bill Gates v stredu oznámili uzavretie priekopníckeho partnerstva medzi eurokomisiou a skupinou Breakthrough Energy, ktoré má podporiť mobilizáciu investícií do kritických klimatických technológií podporujúcich hospodárstvo s nulovou uhlíkovou stopou.

EÚ sa spojila s Gatesom

Nové partnerstvo, ktoré bolo predstavené pri príležitosti šiesteho ministerského stretnutia pre inovácie, sa zameriava na mobilizáciu investícií vo výške 820 miliónov eur (1 miliarda USD) v rokoch 2022 – 2026 na vybudovanie rozsiahlych komerčných pilotných projektov z oblasti čistých technológií.

Projekty budú zamerané na zníženie nákladov, urýchlenie ich nasadenia v praxi a výrazné zníženie emisií CO2, čo je v súlade s Parížskou klimatickou dohodou.

Zámerom nového partnerstva je investovať do portfólia vysoko efektívnych projektov so sídlom v EÚ na začiatku v štyroch odvetviach s vysokým potenciálom, ktoré pomôžu dosiahnuť hospodárske a klimatické ambície Európskej zelenej dohody: zelený vodík, udržateľné letecké palivá, technológie na priame zachytávanie uhlíka zo vzduchu a dlhodobé skladovanie energie.

NEPREHLIADNI
Bill Gates sa rozvádza, internet sa smeje. Sociálne siete zaplavila lavína vtipných obrázkov

Neskôr bude snaha rozšíriť kľúčové klimaticky priaznivé technológie a urýchliť prechod na udržateľné priemyselné odvetvia v Európe. Von der Leyenová v správe pre médiá pripomenula, že Európa sa chce stať prvým klimaticky neutrálnym kontinentom na svete do roku 2050 a má skvelú príležitosť stať sa kontinentom pre inovácie v oblasti klímy.

Na tento účel v nasledujúcom desaťročí zmobilizujeme masívne investície do nových a transformujúcich sa priemyselných odvetví. Som preto rada, že spájame sily so skupinou Breakthrough Energy. Naše partnerstvo podporí podniky a inovátorov v EÚ pri využívaní technológií znižujúcich emisie a vytváraní pracovných miest zajtrajška,“ opísala situáciu.

Gates, ktorý v roku 2015 založil skupinu súkromných investorov zameranú na inovácie v oblasti klimatických technológií, pri tejto príležitosti upozornil, že dekarbonizácia globálnej ekonomiky je najväčšou príležitosťou pre inovácie, akú svet kedy videl.

„Európa bude hrať rozhodujúcu úlohu, pretože ukázala včasné a dôsledné odhodlanie v oblasti klimatických zmien a má dlhoročné vedúce postavenie v oblasti vedy, techniky a technológií. Vďaka tomuto partnerstvu vytvorí Európa pevnú pôdu na budúcnosť s nulovou uhlíkovou stopou, v ktorej budú čisté technológie spoľahlivé a dostupné pre všetkých,“ uviedol Gates.    

Komisia spresnila, že toto partnerstvo sa zameria na technológie s uznávaným potenciálom znižovania emisií skleníkových plynov, ktoré sú v súčasnosti príliš drahé na masové používanie a na to, aby mohli konkurovať zavedeným technológiám založeným na fosílnych palivách.

NEPREHLIADNI
Bill Gates rozpútal ďalšiu kontroverziu a nahráva konšpirátorom. Financoval kritizovaný vývoj modifikovaných komárov

Prínosom má byť spojenie verejného a súkromného sektora, súkromného kapitálu a filantropických fondov na investovanie do rozsiahlych demonštračných projektov, čo pomôže znížiť náklady na tieto technológie a následne urýchliť ich zavádzanie a používanie.

Podpora tohto partnerstva bude mať formu finančných nástrojov a grantov. Financovanie zo zdrojov EÚ pôjde cez program Horizont Európa a inovačný fond v rámci programu InvestEU. EK upozornila, že toto partnerstvo bude otvorené aj pre národné investície členských štátov EÚ.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP