Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

NASA pred niekoľkými rokmi rozdeľovala kontrakty súkromným spoločnostiam s cieľom naštartovať priemysel súkromného sektoru v oblasti vesmírnych staníc, keďže existuje reálne riziko, že ostane vesmírna agentúra na nejakú dobu úplne bez takéhoto zariadenia na orbite. ISS má totiž obmedzenú životnosť a aj keď chcú USA v tomto projekte pokračovať aj po roku 2030, skôr či neskôr bude nutná náhrada.

Jeden z najväčších súkromných projektov v tomto smere je vesmírna stanica Orbital Reef, za ktorou stojí viacero súkromných spoločností na čele s firmou Blue Origin, ktorú vlastní americký miliardár a druhý najbohatší človek sveta Jeff Bezos. Ako pritom informuje NASA, tento projekt sa začína prebúdzať k životu a učinil zásadný skok vpred v kritickej technológii.

Pre vedcov aj turistov

Na projekte stanice Orbital Reef pracuje okrem firmy Blue Origin aj samotný Amazon, Sierra Space, Boeing a niekoľko ďalších známych inštitúcií. Podľa NASA prešiel dôležitým testovaním systém podpory života tejto vesmírnej stanice, ktorý je súčasťou pôvodného kontraktu z roku 2021. Tento systém má na starosti udržiavať a recyklovať vodu a vzduch na palube.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú