Technológie idú vpred rapídnou rýchlosťou. Aj keď teraz o plne autonómnej jazde nemôžeme hovoriť ani v prípade tých najlepších v obore, do pár rokov sa všetko môže zmeniť. Portál InsideEVs upozornil na video spoločnosti Volkswagen, ktoré ukazuje elektrickú dodávku ID Buzz v rôznych komerčných prevedeniach, kde mimo iného môžeme vidieť aj autonómnu sanitku.

Budúcnosť dopravy rozhodne spočíva v autonómnych technológiách, niet o tom najmenších pochýb. Automobilky už naplno rozbehli preteky aj v tejto oblasti, no v súčasnosti je stále lídrom spoločnosť Tesla.

VW

Tá so svojim systémom FSD dosahuje pozoruhodné výsledky aj napriek tomu, že sa jedná iba o druhú úroveň autonómnosti. Systém teda neustále vyžaduje pozornosť vodiča, no v praxi sa autopilotovi Tesly podarilo prejsť aj stovky kilometrov bez toho, aby musel vodič do riadenia zasiahnuť.

To, že ostatné automobilky nezdieľajú svoje pokroky, respektíve netestujú autonómne funkcie v premávke v takej miere, ako to robí Tesla, neznamená, že na nich nepracujú. Sám CEO VW, Herbert Diess, povedal, že nie elektromobilita, ale autonómne vozidlá budú to, čo skutočne zmení celý segment.

Autonómna sanitka ID Buzz

VW pri príležitosti konferencie ITS World Congress v Hamburgu zdieľal nové video, v ktorom poodhaľuje „autonómnu budúcnosť“ automobilky. Vo videu môžeme vidieť niekoľko komerčných prevedení elektrickej dodávky ID Buzz, ktorá bude prvým skutočne autonómnym vozidlom Volkswagenu.

Volkswagen vyvíja spolu s Fordom technológiu Argo AI, ktorá predstavuje komplexný systém autonómneho riadenia. Podľa nedávnych informácií začne koncern túto technológiu testovať v premávke ešte tento rok, pričom „pokusným králikom“ bude pripravovaná elektrická dodávka ID Buzz.

Autonómne riadenie umožní lepšie využiť vnútorný priestor dodávky, a teda auto môže mať kompaktnejšie rozmery a stále poskytne dostatok miesta vo vnútri, pretože nebude potrebné žiadne sedadlo vodiča.

Vo videu vyššie si môžeš pozrieť, ako by vyzeral ID Buzz v prevedení taxíka, kuriérskej dodávky či dokonca autonómnej sanitky. Žiaľ, nové technické detaily, či už o samotnom ID Buzz, alebo o autonómnej technológii VW sme sa z videa nedozvedeli.

Ako uvádza Motor1, dodávka by mala byť oficiálne predstavená už budúci rok a do predaja pôjde začiatkom roka 2023. Nasadenie autonómnej technológie ale takmer určite nepríde skôr, ako v roku 2025.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú