Americká spoločnosť SpaceX vyniesla do vesmíru spolu s družicami Starlink, pri poslednej misii, aj satelit BlueWalker 3 od firmy AST SpaceMobile. Ako ale informuje Futurism, odborníci sú z tohto satelitu zhrození a môže sa jednať o najjasnejší objekt na nočnej oblohe s výnimkou Mesiaca.

Rekordná veľkosť

Satelit BlueWalker 3 je určený na poskytovanie 4G a 5G mobilného internetového pripojenia na Zemi, čo je dôvodom pre jeho pozíciu na pomerne nízkej orbite. Jeho veľkosť v kombinácii s pozíciu robí astronómom na čele vrásky, keďže sa jedná o komerčný satelit s doteraz najväčším komunikačným poľom.

To môže spôsobiť, že začne v niektorých momentoch odrážať obrovské množstvo svetla a jasom prekoná všetky hviezdy a planéty na nočnej oblohe. BlueWalker 3 váži úctyhodných 1 500 kg a po úplnom rozprestretí svojich panelov má plochu až 64 m2, píše portál SPACE.

Cieľom satelitu je otestovať technológiu, pomocou ktorej chce spoločnosť poskytovať mobilné dáta a služby priamo z vesmíru, pričom v budúcnosti sa má do kozmu dostať celá konštelácia takýchto satelitov. Vo finále ich má byť najmenej sto a ako dodáva NewScientist, veľkosťou prekonajú aj BlueWalker 3.

Reálna hrozba

Astronómovia naďalej varujú pred nebezpečenstvom, ktoré predstavujú veľké satelitné konštelácie, najmä najpočetnejší Starlink Muskovej kozmickej spoločnosti SpaceX. Vedci identifikovali až 5 301 čiar, ktoré pretínajú vyhotovené snímky a sú spôsobené satelitmi. Všetky z nich sú pripisované zatiaľ najväčšej konštelácii Starlink, ktorá má vo svojej finálnej fáze dosiahnuť až neuveriteľných 40 000 satelitov.

Vedci ďalej očakávajú, že v budúcnosti budú ovplyvnené všetky snímky vykonané komplexom ZTF počas súmraku najmenej jedným prechodom v momente, keď Starlink dosiahne 10 000 satelitov na orbite. To sa ďalej zhorší, keďže spoločnosť plánuje rozširovať konšteláciu aj naďalej.

Jeden problém za druhým

Odborníci sa pri tomto satelite obávajú nielen svetelného rušenia kvôli veľkosti odrazovej plochy, ale tiež rušenia rádiového pozorovania, ktoré zase môže rušiť komunikácia medzi mobilnými telefónmi a družicou. Boja sa totiž, že lúče budú príliš silné a narušia funkciu citlivých observatórií a pozorovacích zariadení.

Časozberný snímok dráh satelitov Starlink s dráhami hviezd v pozadí. Zdroj: Global Meteor Network

Astronómovia sa podobne obávali aj konštelácie Starlink, ktorá začala intenzívne ovplyvňovať pozorovania a nakoniec sa zistilo, že môže zabrániť aj v detekcii potenciálne nebezpečných asteroidov. Aj keď panika pominula, SpaceX konšteláciu nedokončil a na orbitu sa majú vo finále dostať desaťtisíce takýchto satelitov, pričom presný dopad na astronómiu je nejasný.

Podobné konštelácie navyše plánujú aj ďalšie spoločnosti a zdá sa, že ich  nie je možné zastaviť. Jedným z možných riešení pre profesionálnu astronómiu je využiť kapacitu rakety Starship a pomerne lacno vyniesť na orbitu observatóriá – rozhodne sa však nejedná o lacné riešenie, ktoré odstráni všetky problémy, a vôbec nepomôže amatérskym astronómom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP