Pre rýchle zapisovanie poznámok vo Windowse máme k dispozícii celý rad rôznych programov, ku ktorým sa teraz pridalo aj skvelé riešenie priamo zo Slovenska. Textový editor ASM Notepad je vhodným prostriedkom pre editovanie a vytváranie poznámok s mnohými užitočnými funkciami, pričom ho netreba ani inštalovať.

Vo Windowse už dlhé roky nachádzame základný textový editor, s ktorým si môžeme vytvoriť jednoduché poznámky, alebo tiež napísať krátky kód. Poznámkový blok však teraz dostáva na Slovensku náhradu v podobe programu ASM Notepad, ktorý bol vytvorený v programovacom jazyku Assembler a ponúka viac možností pre editovanie textu či pozadia.

Vylepšený poznámkový editor priamo zo Slovenska

S týmto programom prišiel Gabriel Briňarský, ktorý s jeho vývojom začal ešte v roku 2013. V tom čase vydal prvotnú verziu s funkciami ako v originálnom Poznámkovom bloku, no neskôr prichádzali aj ďalšie vylepšenia. Najnovšia verzia ASM Notepad 1.0.9.3 z decembra minulého roka obsahuje omnoho viac možností, vrátane opráv niekoľkých chýb. V porovnaní s klasickým editorom vo Windowse je s týmto slovenským poznámkovým blokom možné meniť aj farby textu a pozadia, obsahuje funkciu „Drag&Drop“ a mnoho ďalších vylepšení.

Samotná aplikácia je veľká len 27 kB a nie je ju vôbec nutné inštalovať. Zabalený súbor RAR stačí bezplatne stiahnuť z oficiálnej stránky a ihneď po rozbalení môžeme ASM Notepad používať. Pre niekoho však môže byť nevýhodou absencia podpory pre UNICODE štandardu. Veľkou prednosťou tohto programu je vyhľadávanie a nahradzovanie textu v súbore o veľkosti 77,1 MB a s 19 699 200 reťazcami s dĺžkou 4 znakov. V tomto prípade je ASM Notepad až 2 miliónkrát rýchlejší ako originálny Poznámkový blok.

Nenechaj si ujsť
Záhradník, tepovač kobercov, aj právnik. Slovenská aplikácia wilio nájde ľudí na takmer čokoľvek

Slovenský ekvivalent totiž nahradí textové reťazce aj s využitím starého procesora AMD Duron 900 MHz za 1,27 sekundy, pričom program pre Windows to zvládne pri 411 kB súbore až za 2 hodiny. Do tohto programu však boli zaradené aj ďalšie funkcie, ktoré originálnemu Poznámkovému bloku chýbajú. Pre kontrolu uloženia súboru slúži v hlavičke programu aj indikátor vo forme hviezdičky „*“ a v prípade potreby je ASM Notepad možné zatvoriť jednoduchým stlačení tlačidla „Esc“.

V ponuke však nájdeme aj konvertovanie textu na HTML odstavce, editovanie HTML kódu, konverziu textu či rôzne klávesové skratky pre vybrané funkcie. Všetky detaily o ASM Notepad nájdeme aj na oficiálnej stránke. Svojou jednoduchosťou a možnosťami je tento program skvelou alternatívou za Poznámkový blok, pričom základnou podmienkou pre jeho spustenie je len operačný systém Windows XP a novší.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom