Apple po dlhšom čakaní predstavil novú štvoricu iPhonov, ktoré chcú ohúriť retro dizajnom a množstvom vylepšení. Spoločnosť však opäť počas online predstavenia kládla dôraz aj na ekológiu a pomoc prírode. Doterajšie špekulácie sa naplnili – Apple prestal pridávať do balenia smartfónov nabíjačku a káblové slúchadlá. Pre niekoho „tragédia“, pre iného zasa krok správnym smerom.

Apple konečne začal pred rokom k iPhonom (aspoň tým prémiovým) pridávať výkonnú nabíjačku s podporou rýchlonabíjania. Zatiaľ čo niektorí dúfali, že sa nabíjací adaptér s vyšším výkonom ocitne aj v balení nového iPhonu 12 tento rok, spoločnosť sa vydala úplne opačnou cestou.

Základné príslušenstvo odstránila, v krabici ponechala len nabíjací kábel z USB-C na Lightning, dokumentáciu a samotný smartfón.

Svoje rozhodnutie argumentovala benefitmi, ktoré majú v konečnom dôsledku pomôcť životnému prostrediu. Žiadny výrobca totiž neprezradí negatívnu stránku toho, čo zákazníkovi ponúka, inak to nebolo ani v prípade Apple. Ten sa pri svojich predstaveniach neprestajne vychvaľuje aj zmenami po ekologickej stránke.

Aká je motivácia?

Práve ekológiu Apple vytiahol aj počas tohtoročnej prezentácie. Ekologický dopad jej produktov je však niečo, na čom spoločnosti záleží. Teda, vyzerá to tak. Na rozhodnutie odobrať z balenia nabíjačku a slúchadlá sa môžeme pozerať viacerými pohľadmi.

Absenciu slúchadiel EarPods by zrejme väčšina zákazníkov ešte nejako zniesla. Koniec koncov, žijeme v dobe bezdrôtovej, kde káblové slúchadlá už nie sú tak v móde a mnohí využívajú Bluetooth slúchadlá.

Nabíjací adaptér je však pre mnohých esenciálnym doplnkom, ktorý od začiatku výroby „hlúpych“ telefónov a neskôr aj smartfónov, no vôbec všetkých elektronických zariadení s batériou, nesmie v balení pri zariadení chýbať.

Ďalším pohľadom na vec je, že väčšina ľudí má doma nabíjací adaptér. Či už ide o nabíjačku od predošlého smartfónu alebo adaptér od výrobcu tretej strany. V mnohých domácnostiach sa často dokonca povaľujú nabíjačky, ktoré ostávajú nevyužité, prípadne skončia ako odpad.

Nenechaj si ujsť
Apple nečakane znížil ceny príslušenstva, ktoré chýba v balení iPhonov 12

Pred časom sme započuli, že sa Apple môže vydať cestou úplne bezdrôtových iPhonov. V praxi by to znamenalo, že budúci model značky nebude obsahovať žiaden port pre pripojenie k nabíjačke, nabíjanie batérie môže byť výlučne bezdrôtové, tvrdí Forbes. Takýto scenár sa však tento rok (našťastie) nekonal, no kto vie, čo prinesie budúcnosť?!

Práve odstránenie nabíjacieho adaptéra môže byť úvodným krokom k tomu, ako svojich zákazníkov Apple pripraví na tento prechod. Netvrdíme ale, že sa s kompletne bezdrôtovým iPhonom stretneme už o rok, to nie.

Je to však jedno z možných vysvetlení, ktoré by dávalo zmysel. Túto teóriu môžu podporovať aj nová bezdrôtová nabíjačka MagSafe, ktorá sa k iPhonom 12 prichytí pomocou magnetov. Výkonom síce zatiaľ zaostáva za 18 W adaptérom, ktorý Apple pribaľoval k iPhonu 11 Pro minulý rok, no nie o veľa. Aby sme však nezabudli, MagSafe sa predáva samostatne za 45 €.

Poprosíme jeden drahý iPhone…a nejakú nabíjačku k tomu

Spoločnosť odstránením nabíjačiek neznížila ceny iPhonov, no našťastie ani drasticky nezvýšila. Náznak tohto rozhodnutia sme pritom videli už v polovici septembra počas predstavenia nových hodiniek Apple Watch Series 6. Ani k nim už totiž Apple nabíjací adaptér nepribaľuje.

Zaplatiť množstvo peňazí za drahý iPhone 12 a nedostať ani adaptér? Nehoráznosť! Načo by však zákazníkovi vlastne bol, keď sa mu doma môže povaľovať predošlá nabíjačka od staršieho modelu.

Skutočne si vystačíme len s nabíjacím káblom v balení? Názory sa rôznia a Apple nikdy nevyhovie všetkým. Radosť z odstránenia nabíjačky by ale mohli mať aj výrobcovia tretích strán, ktorí neraz predávajú výkonnejšie adaptéry, ako boli tie základné v balení.

Nabíjací adaptér priamo v balení je väčším problémom, ako sa môže zdať

Aj keby teda používateľ dostal do balenia toto príslušenstvo, môže si miesto neho kúpiť výkonnejšiu nabíjačku a z tej priloženej by sa stal nepotrebný odpad. Takýto odpad sa pritom ráta na státisíce ton každý jeden rok.

Len v roku 2018 bolo po celom svete až 300 000 ton odpadu, ktorý tvorili výlučne iba nabíjacie adaptéry pre smartfóny. Toto číslo pritom pochádza priamo od CEO spoločnosti Anker, Stevena Yang, ktorý o elektronickom odpade z nabíjačiek informoval v rozhovore pre The Verge.

Jeden z popredných výrobcov nabíjačiek tak skutočne priznal, že elektronický odpad tohto druhu je obrovským problémom, s ktorým by sa mala celá spoločnosť vysporiadať. Veď len za posledných 5 rokov vzrástlo podľa tejto správy množstvo elektronického odpadu po celom svete o 21 %. Podľa predpovedí sa toto množstvo do 10 rokov zvýši na enormných 74 miliónov metrických ton ročne.

V minulom roku bolo pritom len v Európe vyprodukovaných 12,4 miliónov metrických ton e-odpadu, ktorý zahŕňa elektroniku a zariadenia s batériami, notebooky, smartfóny a podobné zariadenia. Práve v Európe je tiež najvyššie množstvo elektronického odpadu na obyvateľa, ktoré dosahuje až 16,1 kg na osobu.

Zobraziť celú galériu (3)
Freepik (Úprava redakcie)

Je teda na mieste uvažovať nad zmenou myslenia celej spoločnosti aj v tejto oblasti. Kúpiť drahý iPhone s nabíjačkou, káblom a slúchadlami bolo donedávna štandardom. Čo však zo štandardu, keď mnohokrát skončí takého príslušenstvo nevyužité alebo odhodené?!

Ekologické myslenie Apple môžu neskôr nasledovať aj ostatní

Apple si teda rozhneval komunitu svojich fanúšikov a odporcovia sa jeho zákazníkom len posmievajú. Spoločnosť ale „trafila klinec po hlavičke“ a dokonca nebude jediná. Nad podobnou stratégiou podľa predošlých správ uvažuje aj Samsung, ktorý však čaká, ako v tomto smere obstojí Apple. Začína sa nová éra smartfónov bez nabíjačiek?

Rýchly prechod nečakajme, no výrobcovia sa môžu postupne touto cestou uberať. A nemusí to byť vôbec na škodu, práve naopak. Zákazníci by si zaobstarali len adaptér, ktorý skutočne potrebujú, nedostávali by zbytočné množstvo nabíjačiek v balení. Ostáva už len docieliť, aby im túto stratégiu výrobcovia nejako vysvetlili.

Ďalšie dôležité články: 

Týmto sa však nezastávame Apple ani jeho najkontroverznejšieho rozhodnutia za posledné roky. Objektívny pohľad na vec však hovorí v jeho prospech.

Zdá sa, že sa začali časy, kedy si budú musieť ľudia uvedomiť, že adaptér v balení smartfónu nie je nevyhnutnosťou, ale často aj problémom, ktorý má ďalekosiahly dopad najmä na prírodu. Ako vnímaš plány Apple odstrániť nabíjačku z balenia nových iPhonov?

Je odstránenie nabíjačky z balenia smartfónov správne rozhodnutie?

Načítava sa... ... Načítava sa... ...

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom