Dámy a páni, všetko je oficiálne. Apple dnes podvečer po niekoľkotýždňovom sklze oproti minulým rokom predstavil najnovšiu generáciu svojich smartfónov. Nové modely iPhone 12 prichádzajú v elegantnom retro dizajne ohúriť novými vylepšeniami. Pohodlne sa posaď, oficiálne predstavujeme iPhone 12 mini, iPhone 12 a iPhone 12 Pro/12 Pro Max.

Podobne ako septembrový event, aj dnešná očakávaná udalosť sa nesie v duchu vopred pripravenej online konferencie, kde gigant ukázal nádielku nových iPhonov.

Nový dizajn, vysoký výkon, výrazne zlepšená výdrž batérie, podpora 5G sietí a ešte lepšie fotoaparáty sú hlavnými doménami, ktorými sa môžu tohtoročné iPhony 12 pýšiť. Naopak, v niektorých smeroch môžu fanúšika nepríjemne prekvapiť. Poďme sa už teda pozrieť na to, čo si pre nás Apple za ten posledný rok pripravil.

iPhone 12 so známym dizajnom a paletou vylepšení

Najzásadnejšou zmenou už na prvý pohľad je nový dizajnový jazyk, ktorý si osvojili všetky nové modely. Apple tento rok vyrukoval s netradičnou stratégiou, predstavil hneď 2 dostupnejšie modely iPhonov, ktoré majú na trhu nahrádzať minuloročný iPhone 11 a zároveň pokryť preferencie širšieho spektra zákazníkov. Aj tieto kúsky si osvojili novú podobu, ktorú si prepožičali od iPadu Pro a iPhonu 5.

Pre tých, ktorí si pred rokom obľúbili iPhone 11 alebo pred dvomi rokmi iPhone XR, je určený nový iPhone 12 so 6,1″ Super Retina XDR OLED displejom, ktorý však prináša menší výrez ako jeho predchodca a tenšie rámiky.

 V porovnaní s iPhonom 11 je o 11 % tenší, 15 % menší a 16 % ľahší. Apple využil novú technológiu Ceramic Shield, ktorá má zaistiť vyššiu odolnosť konštrukcie proti nárazom a pri pádoch má byť 4-násobne odolnejší ako predchodca.

Samotný zobrazovací panel však na rozdiel od konkurencie disponuje pravdepodobne stále len 60 Hz obnovovacou frekvenciou. V hre bol aj 120 Hz displej, no do finálnej zostavy hardvéru nasadil Apple menej vybavený displej, ktorý ustúpil podpore 5G sietí. Batéria totiž údajne nezvládala poskytnúť dostatočne dlhú výdrž pri 120 Hz paneli a 5G module, preto si Apple musel zvoliť len jeden z týchto prvkov výbavy.

Výrobca však zvýšil rozlíšenie obrazovky a viac sa tak už nestretneme s doterajším HD rozlíšením, miesto neho Apple stavil na vyššie rozlíšenie 2532 x 1770 pixelov a hustota pixelov dosahuje 460 ppi. Pre odporcov výrezu displeja je potešujúcou správou aj jeho zmenšenie. Roky kritizovaný „notch“ je v novom iPhone o poznanie menší, no stále sa ho Apple nezbavil úplne.

Poznávacím znakom dostupnejšej dvojice nových iPhonov je aj nový fotoaparát, ktorý dostal duálny hlavný fotoaparát v podobnom usporiadaní ako pred rokom. Opäť tu teda nájdeme širokouhlý 12 MPx fotoaparát s optickou stabilizáciou obrazu a nízkou clonou, ktorý sa však môže pýšiť 7-prvkovým objektívom pre vytváranie ešte dokonalejších záberov a clonou f/1.6.

Miesto si v iPhone 12 znova našiel aj 12 MPx ultraširokouhlý fotoaparát so 120° uhlom záberu a ten je tvorený celkovo zo 6 prvkov. Používateľom však bude chýbať teleobjektív, ten je vo výbave prémiovejšej dvojice nových iPhonov.

Night mode v iPhone 12 teraz zachytí ešte viac svetla a dostupný bude pre oba fotoaparáty. Apple vylepšil aj nahrávanie videa, ktoré umožní teraz s novým nočným časozberným režimom nahrávať ďalšie skvelé zábery aj v noci a pri nedostatku svetla.

A14 Bionic

Spoločnou doménou všetkých štyroch iPhonov je tento rok procesor A14 Bionic, ktorý sme prvýkrát videli v novom iPade Air. Vďaka 5 nm výrobnej technológií je energeticky efektívnejší, spotrebúva menej batérie, no zároveň prináša až 11,8 miliárd tranzistorov a vyšší výpočtový výkon, ktorý zaistí bleskurýchle reakcie aj pri náročnom používaní.

Podľa spoločnosti ide o najpokročilejší procesor, aký kedy vyrobila, pričom dosahuje 50% vyšší výkon ako procesory v Android smartfónoch najvyššej triedy. Obsahuje tiež nový 16-jadrový čip Neural Engine, ktorý je schopný vykonávať 11 biliónov operácií za sekundu a špeciálne akcelerátory pre až rýchlejšie strojové učenie.

A14-ka si však polepšila aj v oblasti grafického výkonu, kde poskytuje 4 jadrá. Celý tento kus kremíka sa pritom skladá zo 6 jadier rozdelených na 2 vysokovýkonné a 4 efektívnejšie jadrá.

5G v podaní Apple

Okrem nového procesora nasadil Apple do týchto noviniek aj podporu pre 5G siete, ktoré prinesú vyššie rýchlosti sťahovania a ďalšie benefity. Spoločnosť prispôsobila 5G pripojeniu celú konštrukciu a antény iPhonov.

Priniesla aj špeciálny režim Smart Data Mode, ktorý podľa potreby prepína medzi 5G sieťou a 4G LTE pripojením. Testovanie 5G na iPhone 12 prebiehalo so stovkami operátov vo vyše 30 regiónoch. V ideálnych podmienkach bola nameraná rýchlosť až 4 Gbps.

Balenie bez nabíjačky

Podobne ako pri nových hodinkách Apple, ani v prípade vyššie spomínaných iPhonov už nenájdeme v balení nabíjací adaptér a dokonca ani slúchadlá EarPods. Predpoklady sa tak znova naplnili a Apple kvôli ekológii neprinesie do krabíc týchto smartfónov ani základné príslušenstvo. Pribalený bude len nabíjací kábel USB-C na Lightning.

Klasický nabíjací adaptér však chcú nahradiť nové bezdrôtové nabíjačky spoločnosti. Kalifornský gigant oživil nabíjanie MagSafe vybavené magnetmi, ktorým disponujú všetky nové modely iPhone 12, pričom podporuje výkon až 15 W. Apple ponúkne rovno dve nové bezdrôtové nabíjačky MagSafe a MagSafe Duo, ktoré ponúknu nabíjanie pre jedno alebo dve zariadenia naraz.

Pripojenie nabíjačiek zaisťujú vstavané magnety, ktoré nájdeme aj vo vybraných oficiálnych krytoch od Apple. Týmto spôsobom chcel výrobca zaručiť, že bude možné smartfóny plnohodnotne využívať aj počas bezdrôtového nabíjania. V praxi však bude zrejme efektívnejšie využiť rýchlejšie káblové nabíjanie, ktoré zaistí rovnakú možnosť využitia iPhonov aj počas nabíjania.

K tomuto nabíjaniu prispôsobila spoločnosť aj celý rad nových ochranných krytov. Okrem nabíjačky môžu používatelia pripnúť na zadnú stenu napríklad aj magnetickú peňaženku. Portfólio MagSafe rozšíri aj ďalšie príslušenstvo od výrobcov tretích strán.

iPhone 12 mini s kompaktnou konštrukciou

S totožnou výbavou ako iPhone 12 prichádza aj malý iPhone 12 mini, ktorý disponuje 5,4″ Super Retina XDR OLED displejom a prakticky identickou výbavou ako jeho väčší súrodenec. Zákazníci si tak môžu dopriať plnohodnotný zážitok s poriadneho výkonu, kvalitných fotografií a ďalších noviniek iPhonu 12, no vo viditeľne menšej konštrukcii, ktorá padne do ruky každému.

Apple tak konečne vyslyšal priania ľudí a priniesol na svet aj menší model. Apple ho označuje ako najmenší 5G smartfón na svete. Tento kompaktný iPhone 12 mini bude začínať na cene 799 € a väčší iPhone 12 bude potom v základe dostupný od 899 €. Všetky oficiálne ceny nájdeš v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom