Dámy a páni, všetko je oficiálne. Apple dnes podvečer po niekoľkotýždňovom sklze oproti minulým rokom predstavil najnovšiu generáciu svojich smartfónov. Nové modely iPhone 12 prichádzajú v elegantnom retro dizajne ohúriť novými vylepšeniami. Pohodlne sa posaď, oficiálne predstavujeme iPhone 12 mini, iPhone 12 a iPhone 12 Pro/12 Pro Max.

Vrcholovou ponukou Applu sú prémiové modely iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max, ktorým nechýba už spomínaný nový dizajn s výraznejšími líniami a matným prevedením zadného skla. Konštrukcia je opäť vyrobená z nerezovej ocele. V porovnaní s dostupnejšími iPhonmi sa však môžu pýšiť viacerými nadštandardnými možnosťami a vylepšeniami.

Veľký je ešte väčší

Celá konštrukcia dostala certifikáciu IP68 s odolnosťou voči vode až do 6 metrov a rovnakú technológiu Ceramic Shield ako iPhone 12 pre vyššiu odolnosť pri pádoch. Menší iPhone 12 Pro zapadá veľkosťou k iPhonu 12.

Je vybavený 6,1″ Super Retina XDR OLED displejom s podobným výrezom, ktorý znova v sebe skrýva špičkové Face ID pre 3D skenovanie tváre používateľa. Displej iPhonu 12 Pro Max narástol až na 6,7″. Najvyšší jas displeja dosahuje v oboch prípadoch až 1200 nitov.

Pohľad na zadnú stenu opäť odhaľuje trojicu objektívov, ktoré taktiež prešli vylepšením a v iPhone 12 Pro prinášajú širokouhlý, ultraširokouhlý objektív a teleobjektív s rozlíšením 12 MPx. Väčší iPhone 12 Pro Max dostal ešte lepšie možnosti fotoaparátu.

Najlepší fotoaparát v iPhone doteraz

Podľa Apple ide o najlepší fotoaparát v jeho smartfóne doteraz. Snímače majú rovnaké rozlíšenie 12 MPx, zmenili sa však rozmery snímačov a vlastnosti objektívov. Teleobjektív s ohniskovou vzdialenosťou 65 mm umožňuje 2,5-násobný optický zoom. V iPhone 12 Pro Max sa dostalo aj na nový širokouhlý objektív so stabilizáciou „senzor shift“ pre stabilizáciu pohybu celého snímača objektívu.

Hlavný širokouhlý snímač fotoaparátu je o 47 % väčší a zároveň dokáže podať pri slabom svetle o 87 % vyšší výkon. V prípade videa umožnil Apple nahrávanie v HDR a v štandarde Dolby Vision HDR. Funkcia Deep Fusion bude dostupná pre všetky fotoaparáty.

Technológia Apple ProRAW potom prináša nové možnosti v processingu RAW fotografií pre dosiahnutie lepších výsledkov počas fotografovania, kedy sú kombinované viaceré zábery do najlepšej snímky. Táto novinka bude dostupná neskôr v tomto roku a umožní používateľovi upravovať ostrosť, farebnosť a ďalšie detailné aspekty fotografie.

K trojici fotoaparátov sa tento rok pridal aj LIDAR senzor známy z iPadu Pro, ktorý je určený na vytváranie 3D mapy okolia pomocou svetelných bodov. Týmto doplnkovým snímačom chce Apple vylepšiť rozšírenú realitu a aplikáciu pre ňu určené. S LIDARom mohol Apple zlepšiť aj zaostrovanie v nočných podmienkach, ktoré bude teraz až 6-krát rýchlejšie.

Nabíjačku v balení nahrádza nové bezdrôtové nabíjanie

Rovnako ako pri nižších modeloch iPhone 12, ani v balení nového iPhone 12 Pro a 12 Pro Max nenájdeme nabíjací adaptér a dokonca ani slúchadlá EarPods, čo Apple odôvodňuje znižovaním enviromentálneho dopadu produktov. Pribalený bude len nabíjací kábel USB-C na Lightning.

Kalifornský gigant však priniesol nové bezdrôtové nabíjanie MagSafe vybavené magnetmi, ktorým disponujú všetky nové modely vrátane lacnejšieho iPhone 12, pričom podporuje výkon až 15 W. Do ponuky sa tiež pridávajú rovno dve nové bezdrôtové nabíjačky MagSafe a MagSafe Duo, ktoré ponúknu nabíjanie pre jedno alebo dve zariadenia naraz. Pripojenie nabíjačiek zaisťujú vstavané magnety, ktoré nájdeme aj vo vybraných oficiálnych krytoch a príslišenstve od Apple.

Prémiová dvojica iPhonov 12 Pro a 12 Pro Max bude dostupná v zlatej, striebornej, grafitovej a v novej „Pacific blue“ farbe, pričom už v základnej pamäťovej konfigurácii ponúknu 128 GB pamäte. Ďalšie verzie budú k dispozícii s 256 GB a 512 GB úložiskom. Ani tu nechýba výkonný procesor A14 Bionic, ktorý nájdeme vo všetkých nových smartfónoch.

Dostupnosť sa bude líšiť, ceny ostanú rovnaké

Informácie avizované v predošlých týždňoch sa dnes naplnili aj v prípade dostupnosti. Hoci Apple počas dnešnej konferencie predstavil všetky 4 nové iPhony, na trh sa dostanú v rôznych dátumoch. iPhone 12 Pro bude dostupný v predobjednávkach od 16. októbra a na pulty predajní potom zavíta 23. októbra.

Najväčší iPhone 12 Pro Max bude možné predobjednať od 6. novembra a oficiálny predaj sa spúšťa 13. novembra.  Za iPhone 12 Pro v 128 GB verzii si Apple vypýta 1149  €. Za väčší iPhone 12 Pro Max si výrobca vypýta v základe 1249 €. Všetky ceny jednotlivých verzií nájdeš na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom