Začiatkom decembra vyšlo najavo, že operačný systém iOS 13 sleduje polohu užívateľov, aj keď lokalizáciu vypnú. Apple hneď problém nevysvetlil, a tak sa objavili pochybnosti, čo gigant vlastne s údajmi o polohe robí. Apple si však na rozdiel napríklad od Google zakladá na bezpečnosti a súkromí zákazníkov a práve preto bola táto situácia tak zásadne nepríjemná. Portál 9to5Mac uvádza, že v najnovšej aktualizácii firma tento problém vyriešila.

Portál KrebsOnSecurity v decembri 2019 zverejnil článok a pridal video (nižšie), v ktorom názorne ukazuje, že aj po vypnutí všetkých možností sledovania, systém stále sleduje polohu. Apple sa k situácii spočiatku vyjadril veľmi nejasne.

„Nevidíme skutočné problémy s bezpečnosťou našich zákazníkov,“ reagovala na podnet KrebsOnSecurity. „Keď je služba určovania polohy povolená, očakáva sa, že sa na stavovej lište objaví ikona určovania polohy. Táto ikonka sa zobrazuje pre služby určovania polohy, ktoré v Nastaveniach nemajú vypínač.“

iPhone 11 Pro údajne sleduje polohu aj po tom, ako sa mu to zakáže. KrebsOnSecurity/YouTube

Táto odpoveď však vyvolala len ďalšie otázky, keďže používatelia vo všeobecnosti očakávajú, že po vypnutí všetkých druhov lokalizácie svojho iPhonu už nebude možné ich polohu sledovať.

K týmto otázkam a obavám sa už Apple postavil zodpovednejšie a vysvetlil, že čip UWB (zabezpečuje napríklad presnejšie určenie polohy) nie je v nových telefónoch schválený vo všetkých krajinách, a tak iPhone kontroluje polohu, aby zistil, či UWB čip môže používať. „Správa o činnosti UWB a dáta o polohe sa vyhodnocujú výlučne v zariadení a Apple nezbiera dáta o polohe ľudí,“ povedal hovorca spoločnosti.

Apple neskôr v decembri uviedol, že do systému prinesie možnosť úplného vypnutia lokalizácie. Zatiaľ beta verzia aktualizácie iOS 13.3.1 z utorka 14. januára skutočne priniesla možnosť úplne vypnúť lokalizáciu iPhonu.

Je umiestnená v časti Sieť a bezdrôtové pripojenie pod položkou Súkromie> Služby určovania polohy> Systémové služby. Pred vypnutím systém používateľa informuje, že „vypnutie určovania polohy pre Sieť a bezdrôtové pripojenie môže ovplyvniť  fungovanie Bluetooth, Wi-Fi a technológie UWB.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom