Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Rozdiely, výhody, nevýhody či prvenstvá vo viacerých oblastiach sú vždy predmetom nekonečných diskusií na tému Android vs. iPhone. Existuje však jedna oblasť, v ktorej Android Apple pravdepodobne nikdy nedobehne.

Pokiaľ existuje oblasť, v ktorej Apple a iPhony rozhodne porážajú Androidy. Je to rýchlosť, akou sú nové verzie systémov inštalované do zariadení. Portál The Verge poukázal na štatistiky zverejnené Applom, ktoré ukazujú počty zariadení s novým systémom iOS 13. Zo štatistík vyplýva, že po viac ako troch týždňoch od zverejnenia iOS 13 je tento operačný systém nainštalovaný do polovice iPhonov.

Štatistiky Applu boli zhotovené na základe aplikácie App Store ku 31. októbru 2019. Zdroj: Apple/úprava redakcie

iOS 13 navyše beží v 55 % iPhonov, ktoré boli vydané tento rok. Bohužiaľ, Google svoje štatistiky aktualizoval naposledy ešte v máji 2019, takže v nich údaje o Androide 10 nenájdeme. Aj po aktualizácii sa však nedá očakávať, že sa nový operačný systém bude číslami čo i len približovať k iOS 13.

Zobraziť celú galériu (2)
Štatistiky Googlu boli naposledy aktualizované 7. mája 2019. Neobsahujú preto údaje o novom Androide 10. Zdroj: Google

Ak sa pozrieme na Android 9, zistíme, že aj po 9 mesiacoch od jeho predstavenia beží len v 10,4 % zariadení. Väčšina Android zariadení beží vo verziách 8.0, 8.1 či dokonca 6.0. Nedá sa teda predpokladať, že Android 10 predbehne iOS 13. Apple tak demonštruje v oblasti starostlivosti o svoj ekosystém ohromný náskok voči Androidu.

Dosiahnuť štatistiky Applu sa Androidu asi nikdy nepodarí

Treba však poznamenať, že Apple s iOS a Android fungujú na úplne inom princípe. Zatiaľ čo Apple má iPhony a ich operačný systém plne pod svojou kontrolou, o Google a Androide sa to povedať nedá. Android je totiž voľne dostupný systém pre výrobcov smartfónov, ktorí ho často implementujú v rámci vlastných nadstavieb. Tým sa  predlžuje čas zverejnenia nových verzií.

Navyše, Apple má stále pomerne malé portfólio iPhonov, ktoré môže rýchlo a efektívne aktualizovať na nové verzie. Podobne to robí aj Google so svojimi smartfónmi Pixel, no nemá kontrolu nad doručením nových verzií ostatným výrobcom, ktorých je dnes veľké množstvo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú