Kalifornský gigant si včerajším predstavením novej série modelov iPhone 12 a iPhone 12 Pro pritiahol pozornosť celého technologického sveta, avšak jednou z najdiskutovanejších tém nie je paradoxne výkon či fotoaparát, ale ich nabíjanie. Apple totiž z balenia zariadení odstránil nabíjací adaptér a nepriamo ho „nahradil“ úplne novou technológiou bezdrôtového nabíjania MagSafe.

MagSafe je skvelou vychytávkou, ktorá však neohúri všetkých

Modely iPhone 12 a iPhone 12 Pro priniesli azda najväčšie medzigeneračné zmeny za posledné roky, ktoré sa týkajú nielen dizajnu, výkonu či displeja smartfónov, ale aj spôsobu ich nabíjania.

Napriek tomu, že Apple predstavil bezdrôtové nabíjanie na svojich smartfónoch ešte v roku 2017 s príchodom iPhone 8 a iPhone X, smartfóny spoločnosti boli vždy známe zaostávaním za konkurenciou čo sa týka jeho celkovej rýchlosti. To potvrdzuje aj fakt, že spoločnosť začala priamo v balení dodávať rýchle nabíjačky s výkonom 18 W až u minuloročných prémiových modelov iPhone 11 Pro.

Zatiaľ čo mnohí očakávali, že Apple tento rok konečne pribalí rýchlonabíjačky aj k základnému iPhone 12, spoločnosť nakoniec odstránila nabíjacie adaptéry z balenia úplne, pričom tento krok argumentuje znižovaním enviromentálneho dopadu. Okrem tejto zmeny sme sa však dočkali aj úplne novej technológie bezdrôtového nabíjania, u ktorej Apple oživil názov MagSafe využívaný v minulosti u nabíjačiek pre MacBooky.

MagSafe, ako už z názvu vypovedá, je bezdrôtové nabíjanie s použitím magnetov, ktoré sú v tomto prípade umiestnené priamo v tele smartfónu. Celý nabíjací komponent sa skladá z medeného a grafitového štítu, poľa magnetov, polykarbonátového ochranného puzdra, nabíjacej cievky a nanokryštalického štítu.

Rozloženie magnetov okolo cievky spôsobuje, že smartfón sa po „pripnutí“ na podporovanú bezdrôtovú nabíjačku umiestni tak, aby dosiahol maximálnu účinnosť nabíjania s výkonom na úrovni 15W.

Prečítaj si tiež
Apple zradil ľudí a pomáha prírode. Prečo je najhlúpejší nápad dekády nakoniec dobrý?

To síce vo svete smartfónov s 50 W bezdôtovým nabíjaním vyzerá ako pomerne nízka hodnota, no stále ide o dvojnásobné navýšenie oproti predošlým 7,5W, pričom smartfón sa bude dať taktiež počas nabíjania aj naďalej plnohodnotne využívať.

Systém MagSafe obsahuje aj NFC čip, vďaka ktorému bude iPhone registrovať, aký typ príslušenstva je k nemu pripojený. Apple počas predstavenia predviedol hneď niekoľko príkladov vrátane nových ochranných krytov či magneticky pripínateľnej peňaženky s priestorom na karty. Portfólio MagSafe rozšíri aj ďalšie príslušenstvo od výrobcov tretích strán.

Maximálny výkon iba s príslušenstvom od Apple

Pri rýchlosti nabíjania však ostáva jeden háčik, ktorý tkvie práve v „podporovaných nabíjačkách“. 15W totiž pri bezdrôtovom nabíjaní iPhone 12 zatiaľ dosiahneš iba s použitím nových nabíjačiek MagSafe a MagSafe Duo od Apple, ktoré ťa vyjdú na najmenej 45 €, pričom ponúknu nabíjanie pre jedno alebo dve zariadenia naraz. Klasické bezdrôtové nabíjačky so štandardom Qi dokážu nové iPhony nabíjať len s maximálnym výkonom 7,5W, čo na svojej stránke potvrdila už aj samotná spoločnosť.

Už počas včerajšej udalosti sme sa síce dozvedeli, že svoje modely MagSafe nabíjačiek ponúknu aj známi výrobcovia príslušenstva ako Belkin či Griffin, no títo a aj všetci ostatní budú musieť pri ich výrobe spolupracovať s Apple, čo cenu rozhodne nezníži, pretože spoločnosť si bude s najväčšou pravdepodobnosťou nárokovať zisky z predaných produktov, píše The Verge.

S novou technológiou bezdrôtového nabíjania MagSafe tak Apple bezpochyby priniesol do sveta smartfónov niečo, čo tu ešte nebolo, a pre mnohých zákazníkom bude jeho jednoduchosť a kompatibilita s puzdrami či iným príslušenstvom veľkým plusovým bodom.

Na druhej strane však ide o prefíkaný krok, ktorý prinúti ľudí kupovať si drahé nabíjačky a príslušenstvo „pod palcom“ amerického giganta.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom