Applu je očividne obrovská základňa hráčov ľahostajná. Po ťahajúcom sa rozruchu spojenom s blokáciou Epicu vytvorila spoločnosť pre App Store celú radu nových pravidiel, vďaka ktorým sa herné streamovacie služby na iOS nikdy nemusia dostať, píše Android Police.

Apple aktualizoval smernicu pravidiel App Store týkajúcu sa online vzdelávania, nákupov v aplikáciách a najmä herných streamovacích služieb. Práve služby ako Google Stadia a Xbox Game Streaming, ktoré gigant začiatkom augusta úplne zakázal, sú s aktualizanými pravidlami späť v hre.

Podľa CNBC sú streamovacie služby v prostredí App Store už povolené, no každý titul hrateľný skrz takéto služby musí byť stiahnuteľný priamo z App Store. Rovnako tak musí každá aktualizácia hry prebiehať individuálne pod drobnohľadom Apple.

Screenshot / YouTube / Apple Explained

Aj keď tieto reštrikcie nie sú nesplniteľné, rozhodne pôsobia ako zbytočné hádzanie polien zo strany Apple spoločnostiam prevádzkujúcim takýto typ služieb. Firma z Cupertina však pre web The Verge potvrdila, že spoločnosti nemusia vytvárať plnohodnotné hry spustiteľné lokálne v prostredí iOS.

Túto problematiku by tak riešili hybridné streamovacie služby, kedy poskytovatelia (Google a Microsoft) vytvoria jednotné prostredie, zbierajúce a prepájajúce jednotlivé aplikácie. Samozrejmosťou v tomto prípade tak bude 30 % marža pre Apple z každej aplikácie.

Zatiaľ čo sa Google zdržal komentovania, pre The Verge sa vyjadril aspoň Microsoft:

„Zákazníci si chcú zahrať hru okamžite v prostredí jedného, správne vybraného katalógu, podobne ako tomu je s filmami alebo hudbou. Nechcú sťahovať stovky aplikácií z cloudu. Našim cieľom je postaviť zákazníka do centra všetkého, čo robíme a poskytnúť mu čo najlepší zážitok.“

Komentovaniu sa vyhla aj NVIDIA, ktorej služba GeForce Now sa rovnako zatiaľ do iOS nedostala.

Apple sa aj podľa Epicu správa monopolisticky

Nejde o prvý problém Apple s nekalými praktikami pre herných vývojárov. Dobre známa je aj aktuálna kauza so štúdiom Epic, v ktorej došlo v prípade Apple dokonca aj k odstráneniu vývojárskeho účtu Epicu a ďalších hier vyvíjaných štúdiom, pričom americký gigant plánoval „vyhodiť“ z obchodu App Store celý Unreal Engine, čo by pocítili aj iní tvorcovia hier. To však sudca v spore zakázal.

Nastala právna ťahanica a opakované žaloby z oboch strán, kedy štúdio Epic najprv odštartovalo právne ťaženie proti Apple ešte v polovici augusta, pričom jeho podstatou je ustanovenie App Store do pozície monopolného subjektu na trhu.

Epic sa však najnovšie pokúša získať stratený prístup k obchodu. Od súdu totiž žiada predbežné opatrenie, ktoré by vrátilo vývojárske účty Epicu a hru Fortnite späť do App Store počas protimonopolného konania.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP