V auguste tohto roka čelil Apple veľkej kritike po odhalení, že zamestnanci spoločnosti počúvajú hlasové nahrávky používateľov, ktoré zaznamenal digitálny asistent Siri. Spoločnosť, ktorá sa prezentuje, že jej na súkromí ľudí skutočne záleží, tak nahnevala mnohých zákazníkov. Apple ale bude používateľov jeho iPhonov odpočúvať prostredníctvom Siri aj naďalej, no teraz si od nich pýta povolenie k zasielaniu nahrávok, informuje Daily Mail.

V technologickom priemysle, a obzvlášť v segmente smartfónov a s nimi súvisiacimi operačnými systémami, nie je dnes žiadnou zvláštnosťou, že veľkí giganti využívajú súkromie ľudí pre vlastné účely a relevantné reklamy.

Jedna spoločnosť však s takýmto zneužívaním nesúhlasí a tvrdí, že na súkromí používateľov jej záleží, no napriek tomu porušila vlastné zásady. Nahrávky vytvorené pomocou asistenta Siri si totiž vypočuli zamestnanci Apple, ktorí ich mali analyzovať pre vylepšovanie tohto virtuálneho asistenta.

Apple odpočúval používateľov a v záujme vylepšovania Siri v tom chce pokračovať

Podľa dostupných informácií sa mali dostať aj k súkromným nahrávkam, ktoré dokonca obsahovali fragmenty citlivých rozhovorov a záznamy používateľov v intímnych chvíľach. Apple však tvrdí, že k nahrávkam nebolo priraďované ID používateľov, a teda sa nemajú spájať s konkrétnymi ľuďmi. Hneď po odhalení týchto informácií ale vyvstali obavy zo zneužitia týchto dát. Spoločnosť tiež oznámila, že plánuje ukončiť analýzu nahrávok svojimi partnermi, no nešpecifikoval presný dátum.

Nenechaj si ujsť
Fotoaparát iPhonu 11 konečne dostáva prelomovú funkciu

S oficiálnym vydaním systému iOS 13.2 však spravil zmeny, proti ktorým nebudú môcť používatelia, ktorí ich schvália, namietať. Odpočúvanie tak má naďalej pokračovať, no tentokrát si Siri po inštalácii poslednej aktualizácie pýta povolenie k odosielaniu nahrávok na analýzu, informuje The Verge.

Používatelia však majú túto možnosť zamietnuť. Pokiaľ tak nespravia po úvodnom uvítaní v systéme po update na iOS 13.2, majú možnosť zrušiť „Vylepšovanie Siri a diktovania“ aj priamo v nastaveniach iPhonov.

Apple umožňuje záznamy odstrániť

Túto funkciu nájdu pod záložkou „Súkromie“ v časti „Analytika a vylepšenia“. Ak by si však chcel odstrániť aj doterajšie záznamy, ktoré Siri vytvorila, môžeš tak spraviť v časti „Siri a vyhľadávanie“, kde sa nachádza záložka „História Siri a diktovania“. Apple následne informuje o spracovaní žiadosti na odstránenie nahrávok, no opäť žiaľ neupresňuje, dokedy ich bude mať k dispozícií a kedy dôjde ich vymazaniu.

Odpočúvanie a využívanie súkromných dát používateľov však nie je žiadnou novinkou ani v prípade konkurencie Applu. Taký Google či Amazon taktiež priznali odpočúvanie ľudí, no tí majú taktiež možnosť zakázať niektoré využitia ich nahrávok.

V prípade Siri sa však zaznamenávaniu diktovania vyhneme zrejme iba pri úplnom vypnutí tohto asistenta.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom