Začiatkom minulého týždňa Apple oficiálne vydal azda najdôležitejšiu aktualizáciu pre svoje iPhony a iPady od vypustenia nového iOS 14. V update priniesol dôležitú zmenu, ktorou chce zlepšiť súkromie ľudí. Proti tejto novinke vehementne bojoval celé mesiace Facebook, ktorý sa bojí, že príde o cenné dáta zo sledovania ľudí mimo svojej platformy. Teraz skúša novú taktiku, informuje The Verge.

Facebook bojuje proti novému iOS 14.5

Prvé informácie o vydaní funkcie, ktorá zabráni sledovaniu používateľov aplikáciami mimo ich prostredia, prišli ešte vlani na jeseň. Už krátko na to sa voči tomuto kroku Apple postavila najväčšia sociálna sieť sveta, ktorá, ako mnohí dobre vedia, zisťuje o svojich používateľoch enormné množstvo dát. A samozrejme zbiera aj dáta od iných strán v čase, kedy ju používateľ nemusí ani len využívať.

Zobraziť celú galériu (2)
Freepik (Úprava redakcie)/Flickr

Takémuto konaniu zabraňuje práve najnovšia funkcia v systéme iOS 14.5, ktorý bol oficiálne sprístupnený pre všetky podporované iPhony a iPady minulý týždeň. Hoci sa objavil problém s aktiváciou, nemusíš sa obávať. Apple totiž sledovanie aplikáciami natívne vypol a tlačidlo aktivácie slúži len na to, aby ťa aplikácia mohla požiadať o povolenie na sledovanie vo vyskakovacom okne.

NEPREHLIADNI
Apple vydal nové iOS 14.5 a ide zachrániť tvoje súkromie. Spustil funkciu, ktorá Facebooku zatrhne biznis za desiatky miliárd

Pokiaľ je teda vypnuté, sledovanie aplikáciami mimo ich platformu je zablokované. Týmto spôsobom prídu mnohé spoločnosti a vývojári o „tony“ dát, ktoré využívajú primárne pre marketingové účely, teda zasielanie personalizovaných reklám na základe informácií o každom používateľovi. Všetky informácie o tejto kľúčovej zmene v iOS 14.5 sme zhrnuli v našom detailnom článku.

Chceš naďalej Facebook a Instagram zadarmo? Povoľ nám sledovanie

Facebooku sa táto funkcia samozrejme nepáči, a tak proti nej bojuje už vyše polroka. Aktuálne vyrukoval s ďalšou taktikou, ktorou chce ľudí presvedčiť, aby mu predsa len udelili povolenie na ich sledovanie mimo jeho siete.

V aplikácii Facebooku a na Instagrame sa v iPhonoch totiž začali objavovať nové vyskakovacie okná, ktoré používateľa informujú o tom, že využíva nový iOS 14.5 a o tom, že od tejto verzie systému potrebujú aplikácie na sledovanie jeho výsostné povolenie. Najväčšia sociálna sieť však získanie takéhoto povolenia argumentuje v 3 hlavných bodoch.

Nimi sa snaží používateľa presvedčiť, aby súhlasil so sledovaním mimo Facebooku, pokiaľ chce ďalej dostávať personalizované reklamy, podporiť malé biznisy, ktoré spoliehajú na reklamy, a pokiaľ chce pomôcť udržať naďalej Facebook a Instagram bezplatnými.

Apple povoľuje vývojárom v aplikáciách zobrazovať dodatočný kontext ešte predtým, ako ich iOS 14.5 upozorní na žiadosť o sledovanie konkrétnou aplikáciou.

Práve to teraz využíva najväčšia sociálna sieť sveta. Výrobca iPhonov však jasne definuje, že takýto kontext môže byť použitý len v prípade, ak budú informácie o využití zbieraných dát absolútne transparentné, pričom nie je povolené manipulovať, oklamať alebo nútiť používateľa k udeleniu povolenia.

NEPREHLIADNI
Apple chce dať ľuďom lepšie súkromie. Vývojári aplikácií však hľadajú agresívnejší spôsob, ako ťa sledovať

Facebook však skúša na ľudí v novej taktike formulku, ktorou ich môže nepriamo presvedčiť k tomu, že by raz mohol svoje sociálne siete spoplatniť. Kedysi sieť na svojej úvodnej stránke zobrazovala informáciu o tom, že „je a vždy bude zadarmo“. V roku 2019 ju odstránila. Každý používateľ siete je však už od jej založenia presvedčený o tom, že jej možnosti sú a budú aj v budúcnosti bezplatné.

Zobraziť celú galériu (2)
Freepik (Úprava redakcie)

Takýmto „trikom“ tak Facebook nielenže neguje svoje predošlé motto, ale taktiež skúša od ľudí vymámiť povolenie na sledovanie. Nové upozornenie v jeho mobilnej aplikácií a aplikácii Instagram však platforma prezentuje len ako edukačné okno, v ktorom používateľa oboznamuje zo zmenami v iOS 14.5 a ich dopadom. Je však možné, aby kvôli tomu bol Facebook spoplatnený?

Tento scenár je len veľmi málo pravdepodobný a sociálna sieť sa skôr snaží len ľudí presvedčiť, aby jej umožnili naďalej ich sledovanie aj pri používaní iných aplikácií či prehliadaní internetu. Koniec koncov, aj sám Zuckerberg v roku 2018 pred Kongresom prehlásil, že vždy bude dostupná bezplatná verzia Facebooku. Či tým však narážal aj na možné vytvorenie platenej verzie nie je známe.

Udelil by si Facebooku takéto povolenie?

Načítava sa... ... Načítava sa... ...

V konečnom dôsledku však Facebook môže týmto spôsobom presvedčiť nejedného používateľa, aby mu povolenie na sledovanie predsa len udelil. Taký Google, ktorý sa taktiež radí medzi najväčších technologických gigantov sveta, so zmenou v iOS 14.5 problém nemal a potichu ju bez akýchkoľvek „protestov“ prijal. Je však len na každom používateľovi či sa rozhodne udeliť aplikáciám povolenia na sledovanie jeho aktivity.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom