Burza na Wall Street každú chvíľu s očakávaniami pozerá a sleduje situáciu s vývojom Apple a predajom jeho produktov. Predajné čísla smartfónov ale neboli také, ako by si obchodná burza predstavovala. Zatiaľ čo Apple síce nesplnil v tomto období hranicu 52,4 milióna predaných iPhonov, darilo sa mu v iných segmentoch, ktoré priniesli viac zárobkov ako sa predpokladalo.

Spoločnosť z Cupertina sa už od spustenia predaja iPhonu X chválila výbornými predajnými číslami. Postupom času však zrejme o tento kúsok záujem vychladol. Apple totiž od januára do marca tohto roka predal „len“ 52,2 miliónov smartfónov. Priemerná cena predaných kusov činí 728 dolárov, čo je o 12 dolárov menej, ako očakávala burza. Toto číslo ale hovorí aj o tom, že dopyt po výročnom iPhone X klesol. Ani nižšia priemerná cena ale nezabránila skvelým príjmom zo všetkých iPhonov, ktoré medziročne vzrástli o 14 %.

Cieľ spoločnosť splnila najmä v iných oblastiach

V segmenete tabletov Apple zasa predal 9,1 milióna iPadov a z kategórie „ostatných“ zariadení išlo o 3,9 miliónov kusov. Sem ale spadajú rôzne produkty ako Apple HomePod, Apple Watch a ďalšie. Práve inteligentné hodinky s logom nahryznutého jablka sa stali u zákazníkov od začiatku roka ešte obľúbenejšími. V porovnaní s minulým rokom totiž boli tržby z ich predaja až o 50 % vyššie. Stále je tu však oblasť služieb, kde kalifornský gigant exceloval a zarobil až 9,19 miliárd dolárov, čo je o 800 miliónov viac ako očakávala burza na Wall Street.

Nenechaj si ujsť
Zlatá éra končí. Chlapík, ktorý vedel pikošky o Apple produktoch ešte pred predstavením, mení prácu

Odmenou pre investorov, ale aj spoločnosť samotnú, sú výnosy vo výške až 61,1 miliárd dolárov a výnosy za akciu na úrovni 2,72 dolárov. Aby si však Apple svojich investorov udržal v dobrej nálade, odhadol, že v 3. kvartáli tohto roka zarobí 51,5 až 53,5 miliárd dolárov, pričom Wall Street zisk odhaduje na 51,61 miliárd. Aj napriek niektorým nesplneným cieľom sa spoločnosti darilo po celom svete, čo sa odrazilo aj na cene jej akcií. Tie vystúpili o 3,7 % na celkovú hodnotu 175,38 dolárov za akciu. Najvyššia hranica za rok je však 183,5 dolárov za akciu.

Nové iPhony môžu opäť zvýšiť predaje

Tieto čísla tak skutočne odrážajú fakt, že Apple sa jednoducho vo svete konkurencii nepoddá. Produktami sa na svoju stranu snaží prilákať čoraz viac zákazníkov, ktorých môžu už na jeseň osloviť nové iPhony. Práve po predstavení nových produktov by tak spoločnosť mohla zaznamenať poriadne vysoké predajné čísla a zisky, ktoré potešia aj jej akcionárov a Wall Street. Trojica nových iPhonov môže vyvolať u fanúšikov spoločnosti skutočne veľký záujem, ktorý sa odrazí na výsledných zárobkoch. Nebudeme však predbiehať a radšej si ešte pár mesiacov počkáme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom