Apple z iPhonov v Hongkongu a Macau odstránil z klávesnice emoji v podobe taiwanskej vlajky. Reaguje tak na napäté vzťahy medzi krajinami v snahe dosiahnuť rovnováhu.

Ako informuje portál Bloomberg, Apple pri vypustení svojej novej verzie operačného systému iOS 13.1.1 odstránil v regiónoch Hongkongu a Macau z klávesnice emoji taiwanskej vlajky. Ako ďalej upresňuje Quartz, ide o dva regióny, ktoré podliehajú vlastnej samospráve. Taiwan je nezávislá demokratická krajina, ktorá je však Čínskou ľudovou republikou považovaná za jej súčasť.

Apple musí udržiavať zložitú rovnováhu

Čína a Taiwan sú krajiny riadené osobitne po desaťročia, no Čínska komunistická strana si za cieľ neustále kladie zjednotenie. Aktivisti z Hongkongu preto považujú toto odstránenie za ďalší pokus Čínskej ľudovej republiky o nadvládu Taiwanu. Čínska ľudová republika z dôvodu politického postavenia Taiwanu považuje každú zmienku alebo narážku na jeho nezávislosť za trestný čin proti svojej suverenite.

Taiwanská prezidentka Tsai Ing-wen, ktorej Demokratická progresívna strana podporuje nezávislosť, zvýšila svoju kritiku voči Pekingu, pretože protesty proti demokracii v Hongkongu začali podnecovať nový skepticizmus v súvislosti so zjednotením krajín. Apple tak nemal na výber a musel konať, aby ochránil svoj biznis.

V Číne totižto predáva milióny iPhonov a využíva na ich výrobu veľké množstvo tamojších tovární, pričom musí dodržiavať miestne zákony. Doposiaľ sa nepodarilo zistiť, či si odstránenie vlajky vyžiadala čínska vláda, ale je jasné, že digitálna cenzúra sa stáva v krajine čoraz prísnejšou. Apple tak musí udržiavať zložitú rovnováhu v zmysle dosiahnutia slobody prejavu, no zároveň udržania si priazne Číny.

Odstránenie taiwanskej vlajky nie je žiadnou novinkou

Taiwanská vlajka už pritom bola odstránená pre väčšinu územia Číny ešte v roku 2017, pričom toto odstránenie sa príchodom systému iOS 13.1.1 len rozšírilo o samosprávy v Hongkongu a Macau. V čase prvotného odstránenia vlajky problém v kóde systému spôsoboval, že pri jej zobrazení systém padol. Tentoraz ale pri zmene regiónu v telefóne je vlajku naďalej možné zobraziť aj používať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom