Európska komisia len včera priniesla oficiálny legislatívny návrh na presadenie jednotného nabíjacieho štandardu, ktorým sa má už o pár rokov stať v menšej elektronike dobre známy USB-C port. Ten je už v smartfónoch s Androidom takmer dominantný, na rozdiel od microUSB totiž umožňuje aj rýchle nabíjanie.

Zmena by však v praxi znamenala, že nariadeniu by sa musel podrobiť aj Apple, ktorý v prípade iPhonov tvrdošijne trvá na konektore Lightning. Aj preto, že za jeho licencovanie vyberá poplatky od výrobcov príslušenstva tretích strán.

Namiesto USB-C môže gigant predstaviť v budúcnosti iPhone, ktorý nebude mať žiaden port a bude úplne bezdrôtový, informuje The Verge.

EÚ zavedie striktnú zmenu

Myšlienka zjednotenia všetkých portov a nabíjacích štandardov nie je úplne nová. Európska komisia o tomto kroku uvažovala už pred časom, no až včera predniesla vôbec prvý návrh legislatívy, ktorá má zmeniť doterajšie nariadenie a výrobcom elektroniky udeliť povinnosť využitia univerzálneho USB-C štandardu v elektronike a nabíjačkách.

Freepik (Úprava redakcie)

NEPREHLIADNI
Apple porazený. EÚ zavedie tvrdé pravidlo, USB-C bude aj v iPhonoch

Od dosiahnutia tohto cieľa však Komisiu delí ešte schválenie Európskym parlamentom a Európskou radou. Ako sme informovali, po schválení návrhu budú mať potom výrobcovia prechodné obdobie po dobu 2 rokov, aby zmenu vo výrobe produktov pre členské štáty EÚ zaviedli.

Apple sa doteraz úplne nevzdal svojho proprietárneho Lightningu, ktorý stále nájdeme napríklad v nabíjacom púzdre AirPodov, klasickom iPade a samozrejme v iPhonoch. V ostatných produktoch, medzi ktorými je napríklad nový iPad mini alebo aj iPad Pro a iné, už využil USB-C port, kvôli kompatibilite s externými diskami a iným príslušenstvom.

Apple sa môže vzoprieť EÚ a predstaviť úplne bezdrôtový iPhone

V prípade budúcich iPhonov môže staviť na úplne inú stratégiu a nariadeniu EÚ sa nemusí podriadiť. Tu sa totiž znova vynára myšlienka úplne bezdrôtového iPhonu, ktorý by nemal žiaden port na pripojenie kábla a spoliehal by sa len na bezdrôtové nabíjanie a prenos dát.

Koncept takéhoto iPhonu nie je vôbec nový. Ešte v roku 2018 to načrtol známy analytik Ming-Chi Kuo, ktorý v tom čase predpokladal, že úplne bezportové iPhony uvidíme už v tomto roku. Ako sa ale ukázalo, aj nová séria iPhonov 13 stále disponuje Lightning portom. Apple však vlani prišiel s prieskumom, v ktorom sa zákazníkov pýtal, či vôbec používajú priložený Lightning kábel v balení.

Apple (Úprava redakcie)

Hoci nie je jasné, čo presne tým spoločnosť sledovala, do budúcna nie je vylúčené, že z balenia niektorého z nových modelov iPhonov zmizne po nabíjačke aj samotný kábel. Takýmto nenápadným spôsobom však môže Apple postupne pripravovať používateľov na prechod k výlučne bezdrôtovému iPhonu.

NEPREHLIADNI
Zmeny si na nich ani nevšimneš. Toto sú nové Apple Watch Series 7

Týmto spôsobom by tak nevyužil USB-C port ako by požadovala EÚ a mohol do popredia pretlačiť vlastné MagSafe nabíjanie, ktoré už ponúka ako alternatívu za poplatok, hoci v prípade nového iPhonu 13 Pro všetko trochu skomplikoval. Čo však v prípade prenosu dát? Bezdrôtové nabíjanie je dnes úplným štandardom, najmä v prípade vlajkových lodí. Pre bezdrôtový prenos dát môže Apple priniesť obdobu toho, čo majú podporovať nové hodinky Apple Watch Series 7.

Ako podotkol portál 9to5Mac, sú to práve tieto stále nedostupné hodinky, ktoré majú podporovať bezdrôtový prenos dát pomocou 60,5 GHz modulu, ktorý sa nikdy predtým neobjavil v žiadnom Apple produkte.

Tento modul má pritom slúžiť na bezdrôtový prenos dát a bezdrôtové spojenie s hodinkami. V dokumentoch FCC sa na tento 60,5 GHz prenos odkazuje ako na proprietárny „Wireless Serial Dock“. Pre fungovanie takéhoto prenosu je potrebné k doku pripojiť aj kompatibilný modul, ktorý umožní prenos dát. Ten by mal byť podľa dokumentu napájaný práve USB-C konektorom.

Zatiaľ však zrejme ide len o technológiu, ktorú môže Apple využívať pre interné testovanie. Jej využitie v praxi by sa ale mohlo stretnúť s odporom. Podľa portálu MacRumors je rýchlosť prenosu dát takýmto bezdrôtovým spôsobom len 480 Mbps, čo odpovedá štandardu USB 2.0. Pokiaľ by ale Apple dokázal technológiu vylepšiť, nie je vylúčené, že by ju jedného dňa uplatnil aj pri prvom kompletne bezdrôtovom iPhone.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú