Európska únia v snahe znížiť množstvo elektronického odpadu prináša po avizovaných informáciách z augusta nový legislatívny návrh, ktorý má v členských štátoch ustanoviť jednotný štandard USB-C. Ten by po novom museli v budúcnosti využívať všetky druhy menšej elektroniky, kde spadajú smartfóny, tablety, fotoaparáty, slúchadlá, prenosné reproduktory a konzoly. O novej legislatíve informovala Európska komisia dnes na oficiálnom webe Europa.eu.

Zavedenie jednotného štandardu nabíjačiek je dlhodobou témou, ktorú sa snaží EK presadiť už celé roky. Hoci sa už podarilo istým spôsobom zmeniť situáciu na trhu, univerzálny adaptér stále nie je na európskych trhoch pri elektronických zariadeniach s batériou realitou. Za poslednú dekádu sa iniciatívou EK podarilo znížiť počet rozličných nabíjacích štandardov z 30 na 3 štandardy, no stále nebolo zavedené jedno univerzálne riešenie.

USB-C bude vo všetkých elektronických zariadeniach, nabíjačky sa budú predávať osobitne

Aktuálnym legislatívnym návrhom chce preto Európska komisia predstaviť svoj plán, ktorým chce docieliť, aby všetky menované elektronické zariadenia využívali už len výlučne USB-C konektor a USB-C nabíjacie adaptéry. To by však mohol byť veľký problém pre taký Apple, ktorý stále vo svojich iPhonoch odmieta vyradiť proprietárny Lightning, hoci v prípade viacerých tabletov už prešiel práve na USB-C port.

Dnes predstaveným návrhom docieli EK zavedenie USB-C ako jednotného štandardu v samotných zariadeniach. Pre dosiahnutie kompatibility je však potrebné, aby tento štandard využívali aj externé zdroje napájania, čo má podľa dostupných informácií riešiť komisia v revízii nariadenia o ekodizajne neskôr v tomto roku.

Pixabay

Najnovšia legislatíva ale zároveň navrhuje krok, s ktorým paradoxne vyrukoval ako prvý práve Apple. Podľa návrhu EK by sa mali oddeliť predaje nabíjačiek od elektronických zariadení, čo by v praxi znamenalo, že zákazník už v budúcnosti nedostane v EÚ nabíjačku k žiadnemu novému smartfónu, tabletu, ale ani fotoaparátu či prenosnej konzole a slúchadlám.

„Európski spotrebitelia boli dosť dlho frustrovaní z toho, že sa im v zásuvkách hromadia nekompatibilné nabíjačky. Dali sme priemyslu dostatok času na to, aby prišiel s vlastnými riešeniami, teraz dozrel čas na legislatívne opatrenia pre spoločnú nabíjačku.

Je to dôležité víťazstvo pre našich spotrebiteľov a životné prostredie a je v súlade s našimi ekologickými a digitálnymi ambíciami,“ komentovala legislatívny návrh Margrethe Vestagerová, európska komisárka pre hospodársku súťaž v EK.

Komisia v tomto kroku vidí zníženie environmentálnej záťaže a ekologickej stopy spojenej s likvidáciou veľkého množstva nabíjacích adaptérov. Len v roku 2018 bolo po celom svete až 300 000 ton odpadu, ktorý tvorili výlučne iba nabíjacie adaptéry pre smartfóny. Toto číslo pritom pochádza priamo od CEO spoločnosti Anker, Stevena Yang, ktorý o elektronickom odpade z nabíjačiek informoval v rozhovore pre The Verge.

V novom legislatívnom návrhu priniesla Európska komisia tieto návrhy:

 • Jednotný nabíjací port pre elektronické zariadenia
  • USB-C sa stane univerzálnym jednotným štandardom pre nabíjanie elektroniky.
 • Jednotná technológia rýchleho nabíjania
  • EK chce zaviesť univerzálnu technológiu rýchleho nabíjania, aby sa zabránilo obmedzovaniu rýchlosti nabíjania rôznymi výrobcami a zároveň aby bola rýchlosť nabíjania rovnaká pri akejkoľvek kompatibilnej nabíjačke.
 • Samostatný predaj nabíjačiek
  • Elektronické zariadenia sa budú po novom predávať už bez nabíjacieho adaptéra v balení. Týmto spôsobom sa má znížiť množstvo e-odpadu o 1000 ton ročne.
 • Lepšie informácie pre spotrebiteľa
  • Výrobcovia elektroniky budú povinní poskytovať spotrebiteľovi informácie o nabíjacom výkone, vrátane informácií o tom, aký nabíjací výkon zariadenie vyžaduje a či podporuje rýchle nabíjanie.

Zavedením vyššie spomenutých zmien v legislatívnom návrhu sa má podľa EK znížiť nielen množstvo elektronického odpadu, ale taktiež majú spotrebitelia ušetriť údajne až 250 miliónov eur ročne za kupovanie nepotrebných nabíjacích adaptérov.

Ďalšie kroky v schvaľovaní legislatívneho návrhu EK budú závisieť od jeho prijatia Európskym parlamentom a Európskou radou. Keď však bude revidované nariadenie s novou legislatívou schválené, výrobcovia elektroniky budú mať potom k dispozícii prechodné obdobie po dobu 2 rokov, aby splnili podmienky stanovené Európskou komisiou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú