Apple dlhé roky poberal od vývojárov na App Store 30 % z každej transakcie. Práve toto konanie zabezpečilo spoločnosti v minulosti množstvo kritiky, kedy medzi hlavné kauzy patrí spor s Epicom.

The Verge teraz informuje o zmenených stanovách kalifornskej spoločnosti. App Store uvádza program pre malé podniky, ktorého hlavným bodom je redukcia marže pre giganta z každého predaja. Tá bola doteraz rovnomerná pre všetkých (30 %), pričom nový program zavádza len polovičnú maržu pre špecifickú skupinu vývojárov.

Program pre malé podniky s 15 % podielom odchádzajúcim Apple bude účinný od 1. januára 2021, pričom do tejto kategórie spadajú všetky spoločnosti, ktorých celoročné príjmy na App Store nepresiahli 1 milión dolárov.

Podľa The New York Times 98 % všetkých vývojárov na službe bude oprávnených si uplatniť polovičnú maržu. Títo vývojári však podľa analytickej spoločnosti Sensor Tower vygenerovali len 5 % celkových príjmov App Store.

Screenshot / Apple

Proces uplatňovania nie je automatický

Vývojári budú oslovení samotnou spoločnosťou, či chcú byť do daného programu zahrnutí, Apple pritom neuviedol, prečo proces nie je automatizovaný. Na druhej strane, keď sa spoločnosť kvalifikuje do skupiny malého podniku, čiže nepresiahne 1 milión dolárov v príjmoch, po jeho presiahnutí bude automaticky preradená do skupiny s 30 % maržou. Ak v nasledujúcom roku príjmy klesnú pod danú hranicu, spoločnosť môže opäť požiadať o zníženie odvodov.

Nenechaj si ujsť
Apple s ďalšou absurditou. Duálna MagSafe nabíjačka poskytne nižší výkon za vyše 3-násobnú cenu

Práve takto nastavené fungovanie procesu môže ale fungovať ako prirodzená ochrana pred podvodmi, ktoré by sa po zavedení dvojakého metra mohli začať objavovať. The Verge sa zároveň domnievalo, že program pre malých podnikateľov vydal Apple s cieľom úľavy v časoch koronakrízy. Na takto položenú otázku priamo k spoločnosti nedostali žiadnu relevantnú odpoveď, čiže nevieme, čo viedlo Apple k zavedenie nižšej marže práve v týchto časoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom