Už pred časom sa hovorilo o tom, že sa Apple chce stať prvou biliónovou spoločnosťou sveta. Tento významný titul má teraz na dosah, pričom za sebou necháva aj tak veľkú spoločnosť, akou je Amazon. Zisky Apple za posledné mesiace vzrástli natoľko, že je už len krôčik od prekročenia historického míľnika, čo imponuje najmä bohatým investorom.

Apple nedávno zverejnil výšku svojich ziskov za posledný štvrťrok, pričom Tim Cook upokojil obavy investorov o popularitu výročného iPhonu X. Najrevolučnejší iPhone sa totiž stal od začiatku tohto roka najpredávanejším smartfónom v každom týždni doteraz. Aj tieto správy pomohli Applu získať si dôveru bohatých investorov. Trhová kapitalizácia spoločnosti aktuálne dosahuje hodnotu 943,4 miliardy dolárov. Do prekročenia hranice 1 bilióna tak spoločnosti chýba už len 6 % z tejto sumy.

Apple láka silných investorov

Pre porovnanie by taký Amazon potreboval zvýšiť svoju trhovú hodnotu až o 29 % hodnoty Applu, aby prekonal magickú hranicu biliónovej spoločnosti. Do toho všetkého navyše na povrch vyplávali informácie, že jeden z najbohatších mužov sveta kúpil 75 miliónov akcií Applu. Warren Buffet za prvé 3 mesiace tohto roka rozšíril svoje portfólio o ďalšie cenné papiere. Záujem tak významného investora je dôkazom, že spoločnosť z Cupertina ide tou správnou cestou. Buffet sa bežne o svet technológií príliš nezaujíma, no tentokrát ho zrejme zlákal práve veľký úspech Applu.

Zobraziť celú galériu (0)
Marques Brownlee/YouTube

Nenechaj si ujsť
Sú najdrahšie, no aj tak idú poriadne na dračku. iPhony sú druhé najpredávanejšie smartfóny za prvý kvartál tohto roka

Apple ako najziskovejšia a najhodnotnejšia firma v Spojených štátoch necháva konkurenciu ďaleko za sebou. Dokáže totiž zarobiť až 2-krát toľko, čo druhá najziskovejšia spoločnosť v rebríčku. Svoje postavenie si tak právom zaslúži. Veď tých 13,8 miliardy dolárov, ktoré Apple zarobil za prvé tri mesiace tohto roka, je až o 43 % viac ako 9,6 miliardy dolárov, ktoré Amazon zarobil od svojho založenia v roku 1995. Aktuálne zisky spoločnosti sú aj podľa Buffeta lepším indikátorom úspechu, ako predpovede analytikov, ktoré sú niekedy až príliš pozitívne.

Amazon má na viac

Pokiaľ by však kedysi Warren Buffet vypočul predpovede analytika, zrejme by aj on investoval svoje financie do Amazonu. Práve táto spoločnosť je podľa vyjadrení analytika banky Goldman Sachs na trhu podhodnotenou a má omnoho väčší potenciál. Zatiaľ sa však firma najbohatšieho muža sveta, Jeffa Bezosa, svojou hodnotou na Apple nedoťahuje a zrejme tak tomu nebude ani v blízkej budúcnosti. Spoločnosť z Cupertina totiž nastavila latku príliš vysoko a tak môže práve ona ako prvá prekročiť trhovú hodnotu 1 bilióna dolárov.

Zobraziť celú galériu (0)
Youtube/Screenshot/Gadgets Arena

Čoskoro však môže nastať čas, kedy už iPhony nebudú veľkým ťahúňom Applu a ten tak bude musieť prísť s niečim novým. Aj napriek medziročnému vzrastu predaja o 3,1 % za rovnaké obdobie sa nemusí práve tento segment stále starať o zisk spoločnosti.

Neskôr to môžu byť služby, ktoré prinesú profit, no v konečnom dôsledku by Apple mal vyrukovať s inovatívnym produktom. Tým by podľa bývalého analytika spoločnosti Piper Jaffray mohli byť okuliare Apple Glasses.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom