Otravné telefonáty reklamných spoločností či automatov dokážu byť poriadne obťažujúce. Na tento problém už priniesol svoje riešenie Google, no s obdobnou myšlienkou teraz vyrukoval aj jeho konkurent. Apple v najnovšom patente ukázal ako chce odhaliť neželaných volajúcich a zabrániť majiteľom jeho smartfónov prijímať spamové telefonáty.

Takmer každý z nás sa už stretol s hovorom z cudzieho čísla, ktorý sa neskôr ukázal byť len spamom, alebo neželanou ponukou reklamných spoločností. Počúvať o bambusových ponožkách už mnohých nebaví rovnako ako prijímať hovory generované automatom. Tieto obťažujúce telefonáty sa pritom opakovane dokážu skrývať aj za iné čísla, aby sa tak zvýšila šanca, že bude hovory prijatý.

Apple našiel inšpiráciu u konkurencie

Proti týmto volaniam sa však už rozhodol zakročiť Google, ktorý nedávno upravil svoju umelú inteligenciu v Google Asistentovi, aby ten dokázal rozoznať falošné a spamové hovory. Ochrániť svojich zákazníkov od týchto volaní však chce aj Apple v najnovšom patente označenom ako „Detekcia informácií o podvodných hovoroch“. Týmto spôsobom by mohli iPhony v budúcnosti zisťovať či je číslo volajúceho pravé a nejde len o ďalší obťažujúci telefonát.

Nenechaj si ujsť
Apple či Amazon sa stali obeťou špionážneho útoku z Číny

Spojeniu hovoru však predchádza tok dát cez rôzne stanice a terminály, ktoré sú súčasťou sietí a poskytujú informácie o tom, odkiaľ volanie pochádza. Identifikátor pritom zaznamenáva informácie, ktoré môžu pomôcť rozlíšiť legitímne telefónne číslo od tohto nepravého. Pre realizáciu tejto myšlienky však Apple potrebuje vytvoriť obrovskú databázu, pri ktorej by bolo treba spolupracovať a mobilnými operátormi. Tí by umožnili sledovať a porovnávať informácie o hovoroch.

Pokiaľ by systém rozoznal spamové volanie, na obrazovke iPhonu by sa potom ukázalo upozornenie, ktoré by používateľa varovalo pred jeho prijatím. Takýmto spôsobom by bolo možné zabrániť tisíckam falošných hovorov, ktoré každodenné otravujú mnohých z nás. Zatiaľ je však patent Applu iba v teoretickej rovine a nie je potvrdené, že spoločnosť na tomto antispamovom systéme naozaj pracuje. V budúcnosti by však vývojári mohli využiť tento registrovaný nápad a skutočne ochrániť používateľov iPhonov od týchto nepríjemných telefonátov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú