Veľká americká telekomunikačná spoločnosť objavila na viacerých svojich serveroch špionážne zariadenia, cez ktoré mali hackeri prístup do ich sietí. Servery pochádzali od čínskeho výrobcu a je pravdepodobné, že servery prišli už upravené a zatiaľ nie je známe, aké informácie sa dostali von.

Kým doteraz sa o celej veci len šuškalo, istý zdroj potvrdil portálu Bloomberg informáciu, že viacero serverov telekomunikačnej spoločnosti bolo napadnutých špionážnym zariadením. Týmto spôsobom dokázali napadnúť viacero popredným spoločnosti v USA, medzi ktorými sa nachádza aj Amazon či Apple.

Zadné dvierka cez ethernet

Dané zariadenie bolo implantované v ethernetovom porte, vďaka čomu mali hackeri prístup k zadným dvierkam do ich siete. Doteraz však žiadny technik nedokázal zistiť, koľko a aké informácie útočníci získali a dokonca ani oni sami netušili, že vôbec sa nejaký implantát v ich serveroch nachádza. Servery vyrobila čínska spoločnosť Supermicro a je pravdepodobné, že k neželanej úprave došlo ešte na ich strane. Spoločnosti sa snažili správu o tom ututlať a označiť ich ako nevierohodné.

Prečítaj si tiež
Odhlásilo ťa z Facebooku? Stal si sa terčom obrovského hackerského útoku

Bezpečnostný expert Yossi Appleboum poskytol rôzne dokumenty, analýzy a ďalšie dôkazy o tom, ako čínske spravodajské služby nariadili subdodávateľom, aby špionážne zariadenia osadili do komponentov, ktoré mali smerovať do USA. Firma Supermicro je tak v podstate obeťou a vyzerá to tak že nie je jedinou.

Hardvérové zariadenia sú využívané hlavne z dôvodu, že je ich veľmi ťažké rozoznať a identifikovať, nakoľko vyzerajú ako originály. Zatiaľ sa k problému úplne nevyjadrila, no uviedla, že to bolo vo všeobecnom záujme. Podobné praktiky v minulosti vykonávalo aj USA.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom