Veľká americká telekomunikačná spoločnosť objavila na viacerých svojich serveroch špionážne zariadenia, cez ktoré mali hackeri prístup do ich sietí. Servery pochádzali od čínskeho výrobcu a je pravdepodobné, že servery prišli už upravené a zatiaľ nie je známe, aké informácie sa dostali von.
Kým doteraz sa o celej veci len šuškalo, istý zdroj potvrdil portálu Bloomberg informáciu, že viacero serverov telekomunikačnej spoločnosti bolo napadnutých špionážnym zariadením. Týmto spôsobom dokázali napadnúť viacero popredným spoločnosti v USA, medzi ktorými sa nachádza aj Amazon či Apple.
Zadné dvierka cez ethernet
Dané zariadenie bolo implantované v ethernetovom porte, vďaka čomu mali hackeri prístup k zadným dvierkam do ich siete. Doteraz však žiadny technik nedokázal zistiť, koľko a aké informácie útočníci získali a dokonca ani oni sami netušili, že vôbec sa nejaký implantát v ich serveroch nachádza. Servery vyrobila čínska spoločnosť Supermicro a je pravdepodobné, že k neželanej úprave došlo ešte na ich strane. Spoločnosti sa snažili správu o tom ututlať a označiť ich ako nevierohodné.

Prečítaj si tiež
Odhlásilo ťa z Facebooku? Stal si sa terčom obrovského hackerského útoku
Bezpečnostný expert Yossi Appleboum poskytol rôzne dokumenty, analýzy a ďalšie dôkazy o tom, ako čínske spravodajské služby nariadili subdodávateľom, aby špionážne zariadenia osadili do komponentov, ktoré mali smerovať do USA. Firma Supermicro je tak v podstate obeťou a vyzerá to tak že nie je jedinou.
Hardvérové zariadenia sú využívané hlavne z dôvodu, že je ich veľmi ťažké rozoznať a identifikovať, nakoľko vyzerajú ako originály. Zatiaľ sa k problému úplne nevyjadrila, no uviedla, že to bolo vo všeobecnom záujme. Podobné praktiky v minulosti vykonávalo aj USA.
Teraz čítajú

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Kritický problém WhatsApp. Ľudia môžu natrvalo stratiť prístup k účtu, stačí na to jednoduchý „trik“

AKTUALIZOVANÉ Clubhouse sa ohradil voči kauze s únikom dát. Problémy s bezpečnosťou súkromia ľudí ale pretrvávajú

Ďalší veľký problém Facebooku: Opäť sa predávajú telefónne čísla ľudí, nepatria však do nedávneho megaúniku

AKTUALIZOVANÉ Nadchádza sa v úniku dát z Facebooku aj tvoje telefónne číslo? Takto si to jednoducho skontroluješ
Články, ktoré hýbu svetom

Čísla hovoria jasne, autopilot Tesly je spoľahlivejší, než ľudský vodič

VIDEO Kopírovanie kam sa pozrieš. Pozri sa, čo všetko Ubisoft opakuje a prečo je Far Cry rovnaký ako Assassin's Creed

Za donutmi od východniarov sa idú Slováci zblázniť, cestujú za nimi aj zo Žiliny

Príbeh Miroslava Trnku: Ako sa stal z pankáča „slovenský Bill Gates“ a tretí najbohatší človek na Slovensku
