Do predstavenia reálnych 5G smartfónov máme ešte ďaleko a ešte ďalej k ich dennodennému používaniu. To však nebráni Applu a AT&T zaviesť falošné označenie sietí „5G E“.

Portál MacRumors prichádza so správou, že Apple a AT&T prinášajú v novej aktualizácií iOS vo verzii 12.2 falošné označenie sietí „5G E“. Majitelia iPhonov sa teda budú môcť popýšiť označením 5G sietí, hoci v skutočnosti budú stále prijímať 4G. Navyše, rovnaký „podvod“ už spoločnosti spravili v roku 2012 s označením sietí 4G a LTE.

5G siete, ktoré 5G rozhodne nie sú

Informácie o aktualizácii, ktorá priniesla nové označenie sietí, potvrdili aj viacerí používatelia na sociálnej sieti Twitter. V ich stavovom riadku sa totižto po aktualizácii softvéru na verziu 12.2 Beta 2 objavila ikona 5G E. Takéto označenie však zatiaľ nemá každý používateľ, nakoľko sa objaví len v mestách, v ktorých AT&T sú aktívne siete s označením 5G Evolution network.

V podstate aj v prípade sietí 5G Evolution network v podaní AT&T je tak trochu podvod. Jedná sa totižto o klasické LTE siete, ktoré majú za úlohu pravdepodobne zmiasť zákazníkov. Navyše, portál 9to5Mac pridáva informáciu, že nové označenie by malo byť limitované len pre používateľov najnovších modelov iPhone XR, XS, a XS Max.

Rovnaký podvod ako pred siedmimi rokmi

Ak si to zhrnieme, rovnaký marketing, aký použil Apple ešte v roku 2012 pri nástupe LTE sietí, použil aj tentokrát. Žiadna softvérová aktualizácia zázračne nenahradí sieťové čipy v smartfónoch. Ide teda o marketingový podvod, s ktorým začalo AT&T už minulý mesiac v prípade Android smartfónov. V prípade Applu sa dokonca jedná aj o úpravu samotného označenia tak, aby zodpovedalo používateľskému prostrediu v iOS.

Tieto praktiky oboch gigantov sú na zamyslenie. Od Applu sa totižto neočakáva, že predstaví 5G iPhone skôr než v roku 2020. Namiesto skutočného 5G modelu, ktorý by konkuroval nadchádzajúcej vlne 5G vlajkových lodí LG, Samsungu a Huawei, radšej zavedie nové označenie a počká až sa trh s 5G modelmi o niečo viac rozšíri. Používatelia tak aspoň nebudú závidieť majiteľom skutočných 5G modelov, hoci možno nebudú tušiť, že sú podvedení.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie informácie zo sveta technológií

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.

Operátori