Huawei stráca niektorých svojich obchodných partnerov kvôli tlaku zo strany USA. Podľa kórejského mobilného operátora LG U+ je ale dôveryhodným partnerom a jeho zariadenia sú bezpečné.

Portál Gizchina upozornil na nové správy z pozadia kauzy Huawei, ktoré sprostredkoval cez čínsky web MyDrivers. Čínsky gigant čelí sankciám zo strany USA, ktoré ho obmedzujú nielen po stránke vývoja a predaja nových smartfónov či procesorov, ale aj po stránke telekomunikačnej technológie, v rámci ktorej patrí k svetovej špičke.

USA neustále kladie čínskemu gigantovi pod nohy nové polená

Väčšina krajín a lokálnych operátorov aktívne používa telekomunikačnú technológiu od Huawei. Spojené štáty však už dávnejšie obvinili čínskeho giganta, že jeho technológiám sa nedá dôverovať, nakoľko obsahuje zámerne umiestnené medzery, ktoré údajne dokáže využívať čínska vláda pre špehovanie a získavanie dát.

Práve tieto obvinenia neskôr prešli do rozsiahlych sankcií a reštrikcií uvalených voči Huaweiu a aj niektorých jeho obchodných partnerov. Problém sa však nekončil len pri zákaze po stránke technológií. USA totižto začali tlačiť aj na ostatné krajiny, aby prestali využívať telekomunikačné technológie giganta a hlavne jeho aktuálnu 5G techniku.

Výsledkom tlaku bolo vyradenie firmy z procesu výstavby 5G siete vo Veľkej Británii. Čínsky gigant doposiaľ vznesené obvinenia zo strany USA popiera a k prípadu Veľkej Británie sa vyjadril tak, že Briti ho z 5G nevylúčili kvôli obavám z technológií, ale z dôvodu podľahnutia tlaku od USA. Podobný osud ho navyše čaká dokonca aj vo Francúzsku.

Kórejský operátor Huaweiu verí, no sú tu i iné dôvody

Našťastie, Huawei má aj iných partnerov, ktorí týmto tlakom nepodliehajú a zostávajú čínskemu gigantovi verní. Príkladom môže byť telekomunikačný operátor LG U+ z Južnej Kórey, podľa ktorého Huawei potvrdil, že jeho zariadenia sú bezpečné a neplánuje prerušiť svoje dlhoročné obchodné vzťahy, a to aj napriek tomu, že rovnako  čelil tlaku zo strany USA.

Juhokórejskí špecialisti sa navyše domnievajú, že ak by operátor chcel nahradiť technológie Huaweiu, finančne pôjde o rozsiahlu stratu:

„Ak LG U+ prejde na iných dodávateľov zariadení 5G, bude čeliť problémom s kompatibilitou, pretože využíva produkty Huawei na poskytovanie 4G LTE služieb. Náhle zmeny by boli nákladné a oneskorili by plány pre nasadenie 5G,“ uviedol Kim Jong-ki, výskumný pracovník Kórejského inštitútu priemyselnej ekonomiky a obchodu.

Operátor aktuálne pracuje na výstavbe 5G sietí, kde je ale potrebné poznamenať, že operátor nevyužíva len technológiu Huawei, ale aj technológie Samsungu, Nokie či Ericssonu. Hovorca LG U+ síce odmietol zverejniť podiel technológie Huawei vo svojich sieťach, no potvrdzuje, že vybavenie je v súčasnosti nainštalované a umiestnené v regióne hlavného mesta a provincie Gangwon.

Huawei naďalej bojuje

Okrem toho, LG U+ sa snaží dohnať konkurentov pri lákaní ľudí do 5G sietí, vďaka čomu spoločnosť čelí rastúcemu tlaku. Aj preto je teda veľmi nepravdepodobné, aby sa Huawei vzdal. Tomu najnovšie robia vrásky na čele aj obmedzenia víz jeho zamestnancov zo strany USA, čo ho údajne veľmi sklamalo, informuje CNET. Čínsky gigant sa ale hodlá voči USA brániť a najnovšie k tomu využije svoje patenty, vďaka ktorým pred súd poženie viaceré americké firmy ako Cisco, HP či Verizon.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom