Nie sú to len procesory Intel, ktoré sú náchylné na ťažko opraviteľné bezpečnostné chyby. Vedci na Technickej univerzite v Grazi podrobne opísali dva nové útoky na procesory AMD vyrábané medzi rokmi 2011 a 2019, informuje Engadget.

Vo výskume s názvom „Take A Way“, ktorý uverejnili výskumníci z univerzity v Grazi, sa uvádza, že útoky majú vplyv na bezpečnosť údajov spracovávaných vo vnútri procesora a umožňujú krádež citlivých informácií alebo zhoršenie bezpečnostných funkcií. Konkrétne ide o útoky Collide+Probe a Load+Reload. Obidva sa zameriavajú na funkciu známu ako prediktor vyrovnávacej pamäte prvej úrovne.

Útoky sú podobné klasickým útokom Flush+Reload a Prime+Probe, ktoré v minulosti boli zneužívané na únik údajov z procesorov Intel, píše ZD Net. Neboli však použiteľné na procesory AMD predovšetkým preto, že spôsob spracovávania údajov uložených v pamäti je odlišný od Intelu.

Útok Collide+Probe umožňuje útočníkovi monitorovať prístup k pamäti bez toho, aby musel poznať fyzické adresy alebo zdieľanú pamäť, zatiaľ čo Load+Reload je tajnejšia metóda, ktorá využíva zdieľanú pamäť bez narušenia vyrovnávacej pamäte.

Prečítaj si tiež
Jedna z grafických kariet od AMD sa prehrieva. Môže za to bizarná chyba

Narozdiel od iných útokov netrvalo dlho, kým sa ukázalo, ako by tieto typy útokov fungovali v reálnom svete. Tím využil nedostatky pomocou JavaScriptu v bežných prehliadačoch ako Chrome a Firefox a v prostredí cloud computingu. Zatiaľ čo ponúkajú iba malé množstvo informácií v porovnaní s Meltdown alebo Specter, boli dostatočné na to, aby získali prístup k šifrovacím kľúčom.

Výskumný tím uviedol, že oznámil tieto dva problémy AMD už v auguste 2019, spoločnosť sa však nimi nezaoberala a nevydala ani žiadne aktualizácie. Podľa vedcov je chybu možné odstrániť vhodnou kombináciou úpravy hardvéru a softvéru, hoci je jasné, že to ovplyvní výkon procesorov.

Veľkou zaujímavosťou výskumu je zistenie, na ktoré poukázal Hardware Unboxed. Autori výskumu dostali štedré dary od Intelu, čo vyvoláva obavy týkajúce sa objektivity štúdie. Nič to však nemení na tom, že AMD bude musieť vylepšiť svoje procesory, aby sa predišlo nechceným útokom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom