V hernom svete sa aktuálne dejú veľké veci. Počítačoví nadšenci s obdivom sledujú revolučnú grafiku Nvidia RTX 3000, konzoloví fanúšikovia nedočkavo očakávajú príchod nových next-gen konzol, Microsoft pre zmenu uzatvoril obchod desaťročia za gigantických 7,5 miliardy.

Aby toho nebolo málo, o slovo sa aktuálne prihlásila aktuálne tretia najbohatšia firma na svete, obchodný gigant Amazon, ktorý predstavil svoju novú hernú streamovaciu službu. Púšťa sa tak do priameho súboja s Google Stadia a GeForce Now.

Zoznámte sa, Luna

O vstupe Amazonu do hernej sféry sa šuškalo už od minulého roka, aktuálne predstavenie novej cloudovej služby preto nie je úplným prekvapením. Novinka ponesie názov Luna, momentálne bude spustená len na území Spojených štátov, kde sa užívatelia môžu prihlásiť do prednostného prístupu.

Nová herná služba bude dostupná na zariadeniach PC, Mac, Fire TV, iPhone a iPad. Podpora zariadení so systémom Android by mala nasledovať krátko po spustení služby, avizuje Amazon.

Ak sa čuduješ, ako je možné, že Luna bude podporovať aj zariadeniach od spoločnosti Apple, ktorá zubami-nechtami zabraňuje streamovacím herným službám spusteniu v iOS, Amazon sa striktnú politiku rozhodol celkom obísť. Namiesto dedikovanej aplikácie totiž spoločnosť predstaví tzv. progressive web aplikáciu (PWA), ktorá bude fungovať nezávisle od App Store.

Amazon/Screenshot

Podľa The Verge sa na prvý pohľad bude Luna tváriť ako klasická aplikácia. Bude ju možné nainštalovať, dokonca sa na domovskej obrazovke vytvorí aj ikona aplikácie, ktorá však App Store celkom obíde a dáta bude nahrávať z vlastnej stránky.

Cena neurazí, aj s podporou 4K

Nová herná služba bude dostupná na báze klasického predplatného ktoré by vo fáze Early Access malo predstavovať 5,99 $ mesačne za základný program Luna+. Predplatné užívateľom odomkne prístup k vybranej knižnici hier, ktorých by po spustení služby malo byť viac ako 100. Chýbať medzi nebudú napríklad Resident Evil 7, Control, A Plague Tale: Innocence, The Surge 2, GRID, či Brothers: A Tale of Two Sons.

Streamovať bude možné súčasne na dvoch zariadeniach, služba bude podporovať 4K pri 60 fps. Amazon však na stránke upozorňuje, že dané rozlíšenie bude dostupné len pri vybraných tituloch, štandardom pri väčšine hier by malo byť 1080p so 60 fps.

Amazon/Screenshot

Na zabezpečenie plynulej hrateľnosti a optimálneho herného zážitku Amazon pri novej službe odporúča internet s minimálnou rýchlosťou 10 Mbps, pri 4K streamovaní je potrebné najmenej 35 Mbps pripojenie. Služba bude podporovať ako 2,4 GHz, tak aj 5 GHz protokoly, pričom Amazon pre kvalitný zážitok odporúča druhú možnosť.

Luna bude zároveň plne podporovať Twitch, predplatitelia tak priamo v službe budú môcť sledovať streamy ostatných hráčov. Naopak pri sledovaní streamov cez Twitch im bude umožnené okamžite spustiť vybranú hru aj cez novú službu.

Aj s myšou a klávesnicou

Súčasťou uvedenia novej služby je aj predstavenie herného ovládača, ktorý bude pre hranie potrebný. Je ním ovládač s ikonickým názvom Luna, ktorý sa predáva za 50 dolárov. Služba však bude fungovať aj s oficiálnymi konzolovými ovládačmi z PS4 (DualShock 4) a Xbox One. Zároveň bude možné na hranie využiť aj klávesnicu a myš.

Amazon/Screenshot

Ovládač Luna bude podľa predajcu kompatibilný cez Bluetooth s viacerými ďalšími zariadeniami, na konzolách PS4 ani Xbox však použiteľný nebude. Nová služba okrem ovládača nebude vyžadovať žiadny špeciálny hardvér, jedinou podmienkou je stabilné internetové pripojenie, v prípade PC tiež operačný systém Windows 10 s podporou DirectX 11.

Herná káblovka?

Jedinečný sa nateraz javí obchodný model novej služby, ktorý by v budúcnosti mohol pripomínať predplatné televízie s prémiovými balíčkami. Luna pri svojom štarte užívateľom ponúkne dva rôzne kanály. Prvým bude spomenutý Luna+ s cenovkou 5,99 $/mesiac a odomkne užívateľom prístup k vybraným hrám.

Druhou možnosťou bude Ubisoft kanál, predplatením ktorého získaš prístup k ponuke titulov od Ubisoftu, a to vrátane najnovších kúskov ako Assassin’s Creed Valhalla, Far Cry 6 či Immortals Fenyx Rising v deň ich vydania.

Amazon/Screenshot

Cena Ubisoft kanála síce nie je známa (predpokladá sa 14,99 $/mesiac), naznačuje však, že do budúcnosti sa dočkáme viacerých prémiových balíčkov, v ktorých nájdeme hry od ďalších veľkých vydavateľov. Potvrdil to aj viceprezident Marc Whitten, ktorý upresnil, že Amazon aktuálne intenzívne rokuje s ďalšími vydavateľmi a služba bude časom rozšírená o množstvo noviniek.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP