Spoločnosť Amazon je okrem svojho internetového obchodu známa aj záujmom o inovácie. Najnovšie zaviedla spôsob, ktorým bude doručovať zásielky americkým zákazníkom.

Reč je o novej službe Amazon Key. Jej poslaním je umožniť vstup kuriéra do domu/bytu zákazníka, aj keď práve nie je nikto doma. Bude k tomu však potrebovať niekoľko vymožeností.

Všetko za 250 dolárov

amazon
Zobraziť celú galériu (5)
Screenshot / The Verge / YouTube

Nenechaj si ujsť
Zákazníkom Amazonu prišla nevšedná objednávka. Keď ju otvorili, museli zavolať políciu

Amazon Key stojí 249.99 dolárov a obsahuje inteligentný zámok, kameru Cloud Cam a inštaláciu. Po nainštalovaní tejto služby a objednaní nejakého tovaru z Amazonu bude teda doručovanie prebiehať nasledovne. Keď kuriér príde s balíčkom na doručenie, naskenuje čiarový kód a odošle žiadosť na cloud spoločnosti Amazon.

amazon
Zobraziť celú galériu (5)
Screenshot / amazon / YouTube

Keď sa všetko skontroluje, cloud udelí povolenie odoslaním spätnej správy do kamery, ktorá v momente začne nahrávať. Kuriér dostane na aplikácii výzvu, potiahne prstom a dvere sa odomknú. Kuriér následne už len položí balík, opäť zamkne dvere a vráti sa na cestu. Zákazníkovi potom príde do smartfónu notifikácia o doručení a krátke video z kamery.

Otázka dôvery

amazon
Zobraziť celú galériu (5)
Screenshot / amazon / YouTube

Celý systém však má jeden veľký háčik, a tým je dôvera zákazníkov. Nie každý je totiž ochotní udeliť vstup do svojho príbytku cudzím osobám a nie každý doma znesie kameru, ktorá môže odosielať dáta do Amazonu. Kuriéri však budú tak naučení, aby pred vstupom do domu/bytu najskôr zazvonili alebo zaklopali. Podľa inštrukcii budú musieť otvoriť dvere čo najmenej ako je možné a podľa možností do domu/bytu ani nevstúpiť.

Obmedzená dostupnosť

amazon
Zobraziť celú galériu (5)
Screenshot / amazon / YouTube

Amazon zatiaľ dôveruje iba svojmu vlastnému doručovaciemu tímu, takže služba je momentálne dostupná iba v 39 amerických mestách. Použiť sa dá pri 10-tich miliónoch produktov, a to vrátane upratovacích služieb či venčenia psa. Je možné, že postupom času sa ale služba dostane aj do ostatných častí sveta.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom